Kutyatartás

GONDOSKODÓ SZERETETREGondoskodjon okosan, szeretettel kutyájáról!

Aki felelősen gondolkodik, csak olyan állatot választ maga mellé, amelynek meg tudja teremteni a megfelelő életfeltételeket. Legyünk tehát tudatában annak, hogy kutyánkról 10-18 évig is gondoskodnunk kell egészségben-betegségben egyaránt.

ELEGENDŐ MOZGÁSRA

A kutyáknak életelemük a mozgás. Az egyes fajták mozgásigénye eltérő, de függ az adott állat életkorától is. Általánosságban elmondható, hogy a lakásban tartott kutyákat naponta legalább kétszer, ha elfoglaltságunk engedi, többször is el kell vinni sétálni. Ezek a rendszeres séták nemcsak a kutya számára létfontosságúak, de a gazda hasznára is válnak.

Ehhez hasznos segítség lehet az Ingyenes Felügyelt Kutyafuttató, Kutyakiképzés, kutyás sportok űzésére is lehetőséget adó KUTYAISKOLA.

OLTÁSOKRA, MIKROCHIPRE

Magyarországon kötelező a kutyák évenkénti veszettség-elleni oltása (és ugyanekkor a féreghajtása), minden 3. hónapot betöltött kölyökkutyát be kell oltani, majd 6 hónapon belül újraoltani- vagyis 1 éves koráig minden kutya 2 veszettség elleni oltást kell, hogy kapjon, amit aztán évente meg kell ismételni.

2013. január 1-től csak transzponderrel, vagy más néven mikrochippel ellátott kutya vakcinázható veszettség ellen.

Miért kötelező a veszettség elleni oltás?

veszettség, melyet ember és állat egyaránt elkaphat, elsősorban veszett állat harapásával terjed. Az évenként megkapott veszettség elleni oltás megóvja kutyáját attól, hogy elkapja a veszettséget és a halálos kór terjesztőjévé váljon. Ezzel nem csak a gazda, de a kutya életét is megmenti.

A BÁK-ban a következő oltási sort ajánljuk: KATT IDE!

Miért kötelező a mikrochip?

A mikrochip beültetésével a megtalált állatok egyedi azonosítója alapján sokkal több elveszett kedvenc kerülhet vissza a gazdájához. Az állattulajdonos kérésére az elérhetőségei (e-mail cím, telefonszám, cím) felkerülnek egy bárhonnan elérhető honlapra (www.petvetdata.hu), a Magyar Állatorvosi Kamara kisállat nyilvántartási rendszerébe, ahonnan arra jogosult állatorvos, vagy közterület felügyelő lekérheti azokat. Bárki ellenőrizheti, hogy egy bizonyos mikrochip-szám benn van-e az adatbázisban, de az adatokhoz csak a jogosult személy férhet hozzá!

JÓ TÁPLÁLÉKRANem csak hússal, hanem zöldségekkel is etethetjük a kutyánkat!

Mit kell tudni a kutyák táplálásáról?

  • A kutya emésztőrendszere a húsevők és a mindenevők közötti átmenetet mutatja. Jóval több fehérjére és zsírra van szüksége, mint egy mindenevő sertésnek, vagy embernek, de kevesebbre, mint a klasszikus húsevőnek számító macskának vagy vadászgörénynek.
  • A kutya gyomra nagy és tágulékony, a testnagyságához képest egyszerre hatalmas mennyiségű táplálék befogadására és hosszabb ideig történő tárolására képes- ennek ellenére kerülni kell a gyomor teljes megtöltését!
  • Evés után a kutyának pihenésre van szüksége- kerülni kell a lépcsőzést, a játékot, a fizikai tevékenységet.
  • A családi étkezések idejére a kutyát kiskorától fogva a helyére kell szoktatni, ha étellopáson kapjuk finoman(!) megrázhatjuk a nyakbőrénél fogva -így fegyelmez a mamakutya is.
  • Heti, havi egy koplalónap segít megelőzni a válogatósságot és segít kordában tartani a testsúlyt.
  • Csínyján bánjon a jutalomfalatokkal!  A legtöbb, agyonreklámozott színes-szagos jutalomfalat hízlal és egészségtelen. Adjon inkább húslevesben főtt zöldséget, almát, vagy egészséges gyári jutalom falatot (például a Royal Canin EDUC nevű jutalomfalatját kis csomagokban lehet kapni, és testsúly alapján könnyen adagolható).

Mit etessünk?

Táp kontra házikoszt: mindkettő jó lehet! A fontos, hogy jól gondoljuk át, nekünk mi való. Íme egy kis segítség:

Jó minőségű tápHázi koszt
-minden szükséges tápanyag benne van-kevesebbe kerül
-gyors, egyszerű, időtakarékos– biztosan tudjuk, mi van benne
-ha speciális, vagy orvosi diétára van szüksége állatunknak, könnyen átállhatunk– frissen adhatjuk, felhasználható a nem túl fűszeres konyhai maradék, de fontos, hogy megfelelő recept alapján készítsük!
Mennyit? – kövesse pontosan a csomagon lévő adagolási útmutatót!Mennyit? -amennyit jó étvággyal elfogyaszt. Az el nem fogyasztott ételt már ne hagyja előtte!
Honnan tudom, hogy eleget eszik? –amíg kedvence egészséges és se nem túl sovány se nem elhízott, felesleges azon aggódni, eleget eszik-e.

Ha Ön a házikosztra szavaz, íme néhány példarecept:

(Az eledelt mindig szobahőmérsékleten tálaljuk!)

Kutyáknak(1 kg-hoz):

-500 g csontos húsdarálék, sovány sült vagy főtt hús

-400g barna rizs, köles, főtt tészta, burgonya, puffasztott gabona, szikkadt kenyérféleség

-100 g zöldségkeverék (mirelit is lehet, pl. mexikói)

– 1 reszelt, nyers alma vagy főtt répa, vagy 1-2 evőkanál búzakorpa

-1-2 mokkáskanál sóval ízesítve.

Ha Ön a tápokra szavaz, akkor érdemes tudnia: Tápból az olcsóbb a drágább!

Óvakodjon a “nevenincs” állateledelektől, amelyek gyanúsan olcsók, amelyek csomagolásán nincs feltüntetve az összetétel és az adagolás. Az úgynevezett szuper prémium, prémium tápok ára a legmagasabb (1000-2500 ft/kg), mert ezekben van a legtöbb állati eredetű összetevő, vagyis jól emészthető állati zsír, fehérje és a legtöbb tudományos kutató-, fejlesztő munka. Kereskedelmi tápból is van úgynevezett nedves, vagy konzerv, alutasakos, melynek nagy, mintegy 80%-os a víztartalma, és száraztáp.

A nedves tápok ízletesebbek, de cserébe drágák, nehezek és kevesebb ideig eltarthatóak. Ráadásul alig kell őket rágni, ami fokozott fogkőképződéshez vezethet. A száraz tápok olcsóbbak, koncentráltabbak, vagyis több energiát adnak, de vannak állatok, akiknek kevésbé ízlenek- eleinte beáztathatjuk húslevesbe vagy vízbe. Ha ilyet etetünk, mindig legyen kedvenceink előtt friss víz!

Hányszor egyen a kutya?

Naponta -1-szer, lehetőleg mindig ugyanakkor. Nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos, és habzsoló, falánk kutyáknak eloszthatjuk a napi adagjukat kétfelé.

Táplálékváltást csak fokozatosan!

A hirtelen tápváltás nem tesz jót sem a bélflórának, sem a kedélyeknek, főleg válogatós egyedeknél: hasmenés, puffadás, a táplálék elutasítása lehet a vége. Keverjen a régi táphoz egy kevés újat, majd minden nap emelje az arányt. Esetleg beáztathatja húslevesbe, csorgathat hozzá eleinte szardíniaolajat (főleg macskáknak), sült zsírt, amitől kívánatosabb lesz.

Ha többre kíváncsi, Dr. Fodor Kinga: Mit egyen a kutyám? című könyvében rengeteg további hasznos információ, recept, jó ötlet található.

Nem lerágott csont: vajon tényleg jót tesz a kutyának a csont?

Nem lerágott csont, nem minden csont való a kutyáknak!

A válasz: igen, de nem mindegy milyet! A szilánkosra törő, könnyen átharapható, vékony csöves csontok (csirke, nyúl, malac, kacsa lábszár-, szárny- és combcsontja), a hosszú, ívben hajló csontok (marha bordacsont), a rövid, tömör csontok (csigolyacsontok) nem tesznek jót, mert egyrészt mechanikai sérülést is okozhatnak, másrészt egyben lenyelve megakadhatnak a tápcsatornában súlyos, gyakran csak műtéttel orvosolható gondot okozva! Módjával etessünk lapos, a kutya által elrágható, lenyelhető csontokat (lapockacsont, medencecsont, koponyacsont), mert nagyobb mennyiségben bélsárrekedést okozhatnak.

Mit adhatunk? A vastag csöves csontok igazi unaloműző, egészséges ínyenc falatok: erősítik a rágóizmokat, tisztítják a fogakat, a rágás után szinte lisztként a szervezetbe kerülő csont jól felszívódó ásványi anyag forrást jelent az állat számára. Ne essünk azonban túlzásokba, hogy megakadályozzuk a fogak fokozott kopását.

Sertés és baromfi csontjait, éppúgy, mint a húsát, szigorúan tilos nyersen etetni. Előbbi esetében a halálos kimenetelű Aujeszky-betegség, utóbbinál pedig a salmonellózis kialakulásától tarthatunk.


A kutyánkat rendszeresen kell kullancsok és bolhák ellen védeni.RENDSZERES PARAZITAIRTÁSRA

Szeretne biztos lenni benne, hogy kedvence biztonságban van a parazitáktól? Tudta, hogy egyes paraziták, melyek az állatok kültakaróján, illetve szervezetében élősködnek, az embereket is megfertőzhetik? Szeretné családját is biztonságban tudni?

Mit tegyen?

  • 3 havonta féregtelenítse kutyáját széles spektrumú féreghajtó tablettával – kérje a patikában!
  • használjon egész évben kullancs, bolha ellenes szert: például hosszú hatású nyakörvet – ezek legtöbbje kullancs, bolha, atkák ellen is véd
  • a legveszélyesebb időszakban, vagyis tavasztól őszig egészítse ki a külső paraziták elleni védelmet cseppentős,  úgynevezett spot-on készítménnyel
  • vegyen részt szűrővizsgálatokon – a bélparazitákat, a vérben élősködő parazitákat, például a bőr- és szívférgességet okozó mikrofiláriákat ki lehet mutatni.

Ha bármilyen rendellenességet, szokatlant észlel kedvencén, forduljon állatorvosához– a rendelőben, vagy először akár az on-line orvos válaszol rovatunkban.

GONDOLJA MEG AZ IVARTALANÍTÁST!

Miért tegyem ki egy műtétnek, ha kutyabaja?

Hogy megkímélje kedvencét idősebb korban előforduló betegségektől, az ivarzás kellemetlen velejáróitól: álvemhesség, emlődaganat, gennyes méhgyulladás, cukorbetegség, prosztatabántalmak, ivarszervek daganatai, elkóborlás, stb. És hogy ne szülessen több nem tervezett kiskutya! A menhelyek tömve vannak, fogadjon inkább örökbe egy gazdátlan állatot!

Mikor ivartalaníttassam?

Ha fennáll a nem-kívánt vemhesülés veszélye, akkor már egészen fiatal korban, akár az első ivarzás előtt, pl. együtt tartott kutyáknál 6-7 hónapos korban. Ilyenkor kicsi, maximum 3-4 cm-es nyíláson át távolítjuk el a petefészkeket.

Olyan kutyáknál, ahol nem kell félni a nem-kívánt vemhesüléstől, az első és a második ivarzás között javasoljuk az ivartalanítást, -ekkorra befejeződik a csöves csontok növekedése és csökken egyes szövődmények esélye is.

Felnőtt korban sem késő! Egyeztessen állatorvos kollégánkkal.

“Gondolatok az ivartalanításról” Ha többet szeretne megtudni, kattintson IDE!

 

 

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993