Daganatos a kutyám!?

Kutyáknál és macskáknál is egyre gyakoribbak a daganatos, rákos megbetegedések, ami nem csoda, mert ők is velünk élnek környezetszennyezéstől sújtott modern világunkban, sokszor ők is keveset mozognak, és jóval tovább élnek, mint korábban.

Mikor gyanakodjunk arra, hogy kutyánk, macskánk daganatos, rákos megbetegedésben szenved?

Legtöbbször középkorú és idős kutyáknál, macskáknál jelentkező, növekvő  csomók, kinövések, “puklik”, duzzanatok hívják fel a figyelmet arra, hogy kedvencünk daganatos beteg.  Nagyon gyakori, hogy a hason, az emlők tájékán veszünk észre csomót, de bárhol, a test egyéb részein, a bőrben is észlelhetünk duzzanatot, kinövést.

Szerencsére egyáltalán nem biztos, hogy ezek a gazda szemével is észrevehető duzzanatok rosszindulatú folyamat eredményei. Lehetnek vérömlenyek, úgynevezett hematómák, gennyes tályogok, ödémás, vizenyős területek, stb.

Sokkal nehezebb a testüregekben, például a szájban, orrüregben, hasüregben, mellüregben növekedő daganatot észrevenni. Ilyenkor gyakran olyan banális, mindennapos tünetek hívják fel a figyelmet a betegségre, mint a bágyadtság, kedvetlenség, kisebb étvágy. Lehetnek olyan tünetek is, amelyek az állatorvos segítségére lehetnek a daganatos betegség lokalizálásában, megtalálásában: a száraz köhögés a légzőszervekre, a hasmenés vagy székrekedés és hányás a gyomor- és bélrendszerre, a sántítás a csont- és ízületi rendszerre, a fájdalmas vagy véres vizelés a húgy- és nemiszervekre irányítja a figyelmet.

A daganatos elváltozások legelőször nem okoznak semmilyen észlelhtető tünetet, ezért ajánlatos, ha a középkorú, vagy idősebb kutyákat minden oltás, féregtelenítés alkalmával áttapogatja az állatorvos és szükség esetén kiegészítő vizsgálatokat javasol, pl. vérkép, vérlabor, hasi ultrahang, vizelet vizsgálat.

Ha felmerül Önben a daganatos betegség gyanúja, akkor legjobb, ha állatorvosához fordul, aki alapos kikérdezés után megvizsgálja, majd célzott kiegészítő vizsgálatokat javasol, mint a biopsziás mintavétel, aspirációs citológiai mintavétel, a CT, SPECT/CT vagy scintigráfiás vizsgálat, amely alátámasztja vagy kizárja a daganatos betegséget.

Mit kell tennie, ha beigazolódik a daganatos betegség kutyájánál, macskájánál?

Ne essen kétségbe, és ne hozzon elhamarkodott, végleges döntést sem! Ma már sok esetben van segítség, hiszen a daganatos kutya és macskabetegségek nagyon eltérőek lehetnek attól függően, hogy az állat testén hol helyezkednek el, mekkora a méretük, vannak-e esetleges távoli áttétek, és milyen daganat típusba tartoznak szövettanilag.

Nagyon sok esetben a sebészi eltávolítás, a daganat műtéti eltávolítása önmagában gyógyulást hoz, és csak kisebb-nagyobb hegek, egy kis szőrhiány fog emlékeztetni a daganatra, vagy talán még az sem. Sokszor akár az érintett végtagot is el kell távolítani, ami az állatokat nemigen szokta zavarni, ugyanolyan vidám és teljes életet élhet egy háromlábú kutya vagy macska is, ha szerető gazdái körében lehet.

A tumoros állatbetegségek egy másik részénél az operáció nem elegendő önmagában, szükség lehet az embereknél is sikeresen alkalmazott kemoterápiás szerek használatára is, például a csontvelő daganatos elváltozásainál, a fej, nyak, végbél és a nemiszervek környékén jelentkező rosszindulatú duzzanatok esetében, ahol a kemoterápiás gyógyszerek segítségével jó eredményeket érhet el az onkológus állatorvos.

Egyes kutyáknál, macskáknál észlelt daganat fajták jól reagálnak a sugárkezelésre, amely történhet radioaktív gyógyszer beadásával vagy külső sugárforrás (kobaltbesugárzó) daganatra irányításával.

A tumor sebészi eltávolítása, a kemoterápiás kezelés és a sugárterápia a daganat fajtájától függően akár önmagában, de legtöbbször egymással kombinálva hozhatja meg a kívánt eredményt.
A célzott daganatellenes kezeléséken kívül kiemelt fontosságú a daganatos kutya, macska kiegészítő kezelése: megfelelő életmód, táplálkozás, amelyet mindig a kezelő állatorvossal egyeztetve állítsunk össze, mert egy nem elegendő körültekintéssel alkalmazott “ellenkezelés” akár negatívan is hathat a gyógyulásra. A daganatos, rákos kutya, macska eredményes gyógykezeléséhez elengedhetelen, hogy tulajdonos, állatorvos, vagy állatorvos csapat is jól együtt tudjon működni.

Eredeti cikk:
Nemzetközi Kutya Magazin
2000. V/11. November 36–37.

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993