A citológiai vizsgálat során a szervezet különböző szöveteiből származó sejteket vizsgáljuk.
A mintavétel során attól függően, hogy mely szervből veszünk mintát különböző mintavételi technikákat alkalmazunk.
A mintavételezés leggyakrabban vékony tűvel és steril fecskendővel történik, vagyis a test felületén található elváltozásokból ún. aspirációs citológiai mintát veszünk. A lefertőtlenített területet egy vékony tűvel megszúrjuk és a végére illesztett fecskendővel vákuumhatást előidézve, kis mennyiségű mintát nyerünk.
Ezt a mintát aztán zsírtalanított tárgylemezre rétegezzük, majd az egy sejtrétegnyi mintát különböző festési eljárásokkal megfestjük. A festett mintákat mikroszkóp alatt vizsgáljuk. A mikroszkóppal látható sejtes elemek mérete, alakja, festődése jellemzi az adott szövetben zajló folyamatokat. A vizsgálati módszer segíthet eldönteni, hogy egy testen található elváltozás daganatos folyamat eredménye vagy gyulladásos eredetű.A módszer a diagnózis felállítását jelentősen megkönnyíti, továbbá segít eldönteni, milyen terápiát alkalmazzunk.
Hasonló kenetet nem csak a test külső felületén szemmel látható elváltozásokból, de testűri folyadékokból is készíthetünk.
Gyakran vizsgálunk vérmintából készített keneteket, vagy más test üregből származó váladékot, pl.: légutakból, hasüregből, fülből, bőrről vagy akár a szem kötőhártyájáról vett mintákból.
A citológiai vizsgálat egyszerű, gyors, informatív diagnosztikai eljárás, mely bármikor elvégezhető, de a minták elbírálása speciális tudást, gyakorlatot igényel.