Műtét után

Műtét utáni általános tudnivalók

 

 

Tisztelt Állattulajdonos!

 

Ön minden bizonnyal tisztában van azzal, hogy a műtéten (altatáson) átesett állatával néhány napig a megszokottnál is gondosabban, és nagyobb odafigyeléssel kell bánni. Ennek ellenére szeretnék néhány jó tanáccsal segítségére lenni abban, hogy a műtét (altatás) utáni ébredés és lábadozás mind az Ön, mind állata számára problémamentes legyen!

 

Mire kell Önnek különösen figyelnie?

 

– Az altatott állat (különösen a macska) hőháztartása labilis, hőszabályozása nem működik megfelelően, ezért a műtét után a külső hőmérsékletet is figyelembe véve gondoskodjon a meleg helyen való elhelyezéséről, betakarásáról, esetleg melegítéséről (melegítőpárna, infralámpa)! Az alvó állatot kizárólag a padlószinten helyezze el, és mindenképpen tegyen alá egy több rétegre hajtogatott takarót, vagy párnát!

 

– A teljes felébredéséig gyakran ellenőrizze az állapotát, testhelyzetét, figyelje meg alvását, légzését. Ügyeljen arra, hogy a légutak folyamatosan szabadok legyenek, pl. az állat ne fúrja bele a fejét a párnába, vagy a takaróba! Az ébredést követően figyeljen a viselkedésére! (Az altatószerek teljes kiürülése hosszabb ideig is eltarthat, ezért a felébredt állat még órákig bóbiskolhat, szundikálhat, ez úgymond normális jelenség.) Sétálni csak akkor vigye el, ha minden részletében normálisnak ítéli meg a tudatát és viselkedését! Ha az ébredési folyamatban bármilyen rendellenességet, vagy váratlan jelenséget észlel, kérem, azonnal hívjon fel (telefonszámom a lap alján megtalálható)!

 

– Enni, vagy inni csak akkor adjon az állatnak, ha már egészen biztos abban, hogy felébredt az altatásból. Az ivást és különösen az evést az első napon nem szabad erőltetni, bízza állatára, hogy mennyit akar fogyasztani. A későbbiek során azonban az étvágy jó fokmérője lehet az általános állapotnak, ezért érdemes megfigyelni annak alakulását!

 

– A műtéti sebet Ön ne piszkálja, ne bolygassa (kivéve természetesen azt az esetet, ha erre külön állatorvosi utasítást kapott), azonban a sebből távozó váladékokat folyamatosan távolítsa el az állat szőréről vagy testrészeiről. Amint az állat felébredt, célszerű úgynevezett műtéti gallért felhelyezni rá, azért, hogy ne tudjon a műtéti sebhez férni, és azt nyalogatni.

 

– Egyes műtétek után természetes jelenség, hogy a beteg állat aktivitása még napokig elmarad a megszokottól. Ha azonban melegnek érzi a testét, viselkedése feltűnően bágyadt, étvágya nincs vagy jelentősen csökkent, akkor könnyen lehetséges, hogy e tünetek hátterében lázas állapot áll. Ha lehetséges, egy végbélbe vezetett hőmérővel mérje meg az állat testhőmérsékletét! Mind kutya, mind macska esetében a 39,5oC feletti értékek lázra utalnak. Ha ezt tapasztalja, kérem, hívjon fel telefonon!

 

– A megfelelő gyógyulás érdekében az állatnak néhány napig a következő gyógyszereket kell beadnia:

A gyógyszer neve

adagolása

Mennyi ideig kell adni?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefonszámom, amelyen bármikor felhívhat, ha kérdése, problémája van:

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993