A helyes táplálásról

Nem könnyű eldönteni, hogyan, mivel etesse kedvencét? Vajon tényleg akkor teszi a legjobbat, ha időt, fáradtságot nem kímélve külön főz neki? Vagy csak a gyári tápokkal lesz igazán egészséges? Hányszor kell a kutyát, macskát etetni? Mi alapján válasszon az ember tápot? Ha Önben is felmerültek már ezek a kérdések, akkor az ehavi hírlevél Önnek szól!

Mit kell tudni a kutyák táplálásáról?

  • A kutya emésztőrendszere a húsevők és a mindenevők közötti átmenetet mutatja. Jóval több fehérjére és zsírra van szüksége, mint egy mindenevő sertésnek, vagy embernek, de kevesebbre, mint a klasszikus húsevőnek számító macskának vagy vadászgörénynek.
  • A kutya gyomra nagy és tágulékony, a testnagyságához képest egyszerre hatalmas mennyiségű táplálék befogadására és hosszabb ideig történő tárolására képes- ennek ellenérekerülni kell a gyomor teljes megtöltését!
  • Evés után a kutyának pihenésre van szüksége- kerülni kell a lépcsőzést, a játékot, a fizikai tevékenységet.
  • A családi étkezések idejére a kutyát kiskorától fogva a helyére kell szoktatni, ha étellopáson kapjuk finoman(!) megrázhatjuk a nyakbőrénél fogva -így fegyelmez a mamakutya is.
  • Heti, havi egy koplalónap segít megelőzni a válogatósságot és segít kordában tartani a testsúlyt.
  • Csínyján bánjon a jutalomfalatokkal!  A legtöbb, agyonreklámozott színes-szagos jutalomfalat hízlal és egészségtelen. Adjon inkább húslevesben főtt zöldséget, almát, vagy egészséges gyári jutalom falatot (például a Royal Canin EDUC nevű jutalomfalatát kis csomagokban lehet kapni, és testsúly alapján könnyen adagolható).

Mit kell tudni a macskák táplálásáról?

  • A macskák úgynevezett obligát húsevők, vagyis feltétlenül állati eredetű táplálékra van szükségük. Ez azonban nem jelenti azt , hogy ne lenne szükségük némi növényi eredetű táplálékra, vagy hogy a kizárólag hússal vagy belsőséggel való etetés egészséges lenne, sőt, megbetegíti őket! A természetben kistesű prédáikat szőröstül-bőröstül, belükkel és azok növényi eredetű tartalmával együtt kebelezik be.
  • A macskáknak, mivel sok aprótestű zsákmányállat elejtésére vannak kitalálva, többször kevesebb táplálékot kell fogyasztaniuk.
  • A macskák könnyen rászoknak egyfajta táplálékra, ami válogatóssá is teheti őket, képesek akár éhen halni, ha nem a fogukra való, egyfajta ételt kapják, ezért kiskoruktól változatos táplálékra szoktassuk őket!
  • A macskákat, különösen az elhízottakat szigorúan tilos éheztetni! Ha nem esznek, sürgősen állatorvoshoz kell őket vinni, a kényszertáplálás csak ront a helyzeten.

Mit etessünk?

Táp kontra házikoszt: mindkettő jó lehet! A fontos, hogy jól gondoljuk át, nekünk mi való. Íme egy kis segítség:

Jó minőségű tápHázi koszt
-minden szükséges tápanyag benne van-kevesebbe kerül
-gyors, egyszerű, időtakarékos– biztosan tudjuk, mi van benne
-ha speciális, vagy orvosi diétára van szüksége állatunknak, könnyen átállhatunk– frissen adhatjuk, felhasználható a nem túl fűszeres konyhai maradék, de fontos, hogy megfelelő recept alapján készítsük!
Mennyit? – kövesse pontosan a csomagon lévő adagolási útmutatót!Mennyit? -amennyit jó étvággyal elfogyaszt. Az el nem fogyasztott ételt már ne hagyja előtte!
Honnan tudom, hogy eleget eszik? –amíg kedvence egészséges és se nem túl sovány se nem elhízott, felesleges azon aggódni, eleget eszik-e.

Ha Ön a házikosztra szavaz, íme néhány példarecept:

(Az eledelt mindig szobahőmérsékleten tálaljuk!)

Kutyáknak(1 kg-hoz):

-500 g csontos húsdarálék, sovány sült vagy főtt hús

-400g barna rizs, köles, főtt tészta, burgonya, puffasztott gabona, szikkadt kenyérféleség

-100 g zöldségkeverék (mirelit is lehet, pl. mexikói)

– 1 reszelt, nyers alma vagy főtt répa, vagy 1-2 evőkanál búzakorpa

-1-2 mokkáskanál sóval ízesítve.

Macskáknak (1/2 kg-hoz):

-400 g csontos húsdarálék vagy szardínia konzerv,  sült hús

-100 g rizs

-kávéskanál nyers reszelt alma, vagy főtt répa    vagy 1 kávéskanál búzakorpa

– egy csipet só

Ha Ön a tápokra szavaz, akkor érdemes tudnia: Tápból az olcsóbb a drágább!

Óvakodjon a “nevenincs” állateledelektől, amelyek gyanúsan olcsók, amelyek csomagolásán nincs feltűntetve az összetétel és az adagolás. Az úgynevezett szuper prémium, prémium tápok ára a legmagasabb (1000-2500 ft/kg), mert ezekben van a legtöbb állati eredetű összetevő, vagyis jól emészthető állati zsír, fehérje és a legtöbb tudományos kutató-, fejlesztő munka. Kereskedelmi tápból is van úgynevezett nedves, vagy konzerv, alutasakos, melynek nagy, mintegy 80%-os a víztartalma, és száraztáp.

A nedves tápok ízletesebbek, de cserébe drágák, nehezek és kevesebb ideig eltarthatóak. Ráadásul alig kell őket rágni, ami fokozott fogkőképződéshez vezethet. A száraz tápok olcsóbbak, koncentráltabbak, vagyis több energiát adnak, de vannak állatok, akiknek kevésbé ízlenek- eleinte beáztathatjuk húslevesbe vagy vízbe. Ha ilyet etetünk, mindig legyen kedvenceink előtt friss víz!

Hányszor egyen a kutya?

Naponta -1-szer, lehetőleg mindig ugyanakkor. Nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos, és habzsoló, falánk kutyáknak eloszthatjuk a napi adagjukat kétfelé.

Hányszor egyen a macska?

Kijáró, vagy nem elhízott benti macskák előtt akár egész nap lehet száraztáp, ez az úgynevezett ad libitumetetés. Ha viszont cicánk unatkozik, netán elhízott és az evést már nem a természetes éhsége szabályozza, akkor be kell osztanunk a napi adagját. Ilyenkor naponta 2-3-szor etessük, mindig ugyanakkor.

Táplálékváltást csak fokozatosan!

A hirtelen tápváltás nem tesz jót sem a bélflórának, sem a kedélyeknek, főleg válogatós egyedeknél: hasmenés, puffadás, a táplálék elutasítása lehet a vége. Keverjen a régi táphoz egy kevés újat, majd minden nap emelje az arányt. Esetleg beáztathatja húslevesbe, csorgathat hozzá eleinte szardíniaolajat (főleg macskáknak), sült zsírt, amitől kívánatosabb lesz.

Ha többre kíváncsi, Dr. Fodor Kinga: Mit egyen a kutyám? Mit egyen a macskám? című könyvében rengeteg további hasznos információ, recept, jó ötlet található.

Mit rágjanak a rágcsálók és a nyulak?

A nyulak, hörcsögök, tengerimalacok állandóan növésben lévő metszőfogait koptatni kell, de nem mindegy mivel. A száraz kenyér nem jó megoldás, mert hizlal. A jó egészség megőrzésére sokkal alkalmasabbak a jó minőségű széna és a magvak, melyek táplálkozásuk alapját képezik. Naponta kétszer adhatunk zöldséget, gyümölcsöt, magokat, akár előre gyártott tápot.

A kisrágcsálók, nyulak  érzékenyek vegyszerekrenövényvédő szerekre, melyek főként a gyökérzöldségekben, például a kedvelt sárgarépában halmozódnak fel. Lehetőleg igyekezzünk magunknak is és állatunknak is természetközeli módszerekkel előállított élelmiszereket adni.

Jól mossunk meg minden zöldséget, gyümölcsöt, mielőtt megkínálnánk vele állatainkat!

Kerüljük a gyors tápváltást! Az új táplálékot mindig fokozatosan, lassan, először kis mennyiségben vezessük be, mert nagyon érzékeny a bélflórájuk. Például ha friss fűvel, pitypanglevéllel, tyúkhúrral szeretne kedveskedni a nyuszinak, akkor akár egy hétig is jól teszi, ha csak napi 1-2 szálat ad, hogy hozzászokhasson.

Nem lerágott csont: vajon tényleg jót tesz a kutyának a csont?

A válasz: igen, de nem mindegy milyet! A szilánkosra törő, könnyen átharapható, vékony csöves csontok (csirke, nyúl, malac, kacsa lábszár-, szárny- és combcsontja), a hosszú, ívben hajló csontok (marha bordacsont), a rövid, tömör csontok (csigolyacsontok) nem tesznek jót, mert egyrészt mechanikai sérülést is okozhatnak, másrészt egyben lenyelve megakadhatnak a tápcsatornában súlyos, gyakran csak műtéttel orvosolható gondot okozva! Módjával etessünk lapos, a kutya által elrágható, lenyelhető csontokat (lapockacsont, medencecsont, koponyacsont), mert nagyobb mennyiségben bélsárrekedést okozhatnak.

Mit adhatunk? A vastag csöves csontok igazi unaloműző, egészséges ínyenc falatok: erősítik a rágóizmokat, tisztítják a fogakat, a rágás után szinte lisztként a szervezetbe kerülő csont jól felszívódó ásványi anyag forrást jelent az állat számára. Ne essünk azonban túlzásokba, hogy megakadályozzuk a fogak fokozott kopását.

Sertés és baromfi csontjait, éppúgy, mint a húsát, szigorúan tilos nyersen etetni. Előbbi esetében a halálos kimenetelű Aujeszky-betegség, utóbbinál pedig a salmonellózis kialakulásától tarthatunk.


Igyon-e a macska tejet?

 

Ne! Bár általában a macskák nagyon szeretik, de a benne lévő tejcukrot (laktózt) nem, vagy csak alig tudják megemészteni, aminek hasmenés a következménye. Szerencsére állatpatikákban, szakkereskedésekben kapható már “macskatej“,  vagyis laktóz mentes tej, melynél nem fenyeget ez a veszély. Ha kedveskedni akarunk cicánknak, etessünk vele már feldolgozott tejet: joghurtot, tejfölt(ezt módjával, mert hizlal!), túrót, sajtot. Ezeket is legalább annyira szeretik és semmilyen egészségügyi gondot nem okoznak, sőt, jól hasznosuló fehérjével és sok vitamin látják el kedvencünket.

Tudta, hogy az elhízás ugyanolyan népbetegségnek számít napjainkban a kedvencek között, mint az embereknél? És hogy ugyanolyan egészségügyi veszélyei vannak?

  • cukorbetegség
  • ízületi gyulladás, ízületek fokozott kopása
  • légzőszervi problémák
  • szív- és keringési gondok
  • ízületi sérülések

Miből tudhatja, hogy állata súlyproblémákkal küzd?

Helyezze az ujját a kutya, macska mellkasára oldalt, és gyengéden simitsa meg. Ha érzi a bordáit, akkor nincs gond. Ha viszont nagyon be kell nyomnia ujját, akkor bizony szükség lehet állatorvosi segítségre. Az elhízás hátterében a helytelen táplálás és mozgásszegény életmód mellett több betegség is állhat, így az elhízott állatok kivizsgálása és az egyedre szabott diétás programok összeállítása állatorvosi feladat.

Rendelőnkben Dr. Müller Linda vezeti az elhízás kezelését és a táplálási szaktanácsadást: “A különböző fajtájú és testméretű kutyák és macskák esetében nehéz meghatározni, hogy mennyi lenne az ideális testsúly. Nemcsak a jól látható túlsúly minősül elhízásnak, hanem a zsír testtömeghez viszonyított magas aránya is. Az elhízás mielőbbi diagnosztizálása és a hátterében meghúzódó betegségek korai felderítése viszont nagyon fontos lehet a későbbiekben kialakuló, visszafordíthatatlan szövődmények kialakulása elleni harcban. Azért, hogy pontosan meg tudjuk határozni kedvence kondícióját, illetve nyomon tudjuk követni a beállított diéta eredményességét, a szakrendelésen egy új készülék, az impedancia mérő is rendelkezésünkre áll, mely a kutya-macska oldalára illesztve (a szőrt széthajtva, benedvesítve) százalékban mutatja a testzsír mennyiségét. Előzetes telefonos vagy e-mailes bejelentkezés (rendelő elérhetőségein) után, rövid vizsgálatot követően szakvéleményt tudunk adni az állat kondíciójáról, szükség esetén további diagnosztikai vizsgálatokra adunk javaslatot az elhízás okának (metabolikus zavar, hormonális eredetű betegség) felderítésére, valamint részletes diétás programot állítunk össze pácienseinknek.”

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993