Az 5 legfontosabb háziállatról emberre terjedő betegség
A veszettség, amely az embert és minden melegvérű állatot egyaránt megbetegít, a veszettséggel fertőzött állat harapásával, nyálával terjed. Az évenként megkapott veszettség elleni oltás megóvja kutyáját attól, hogy elkapja a veszettséget és a halálos kór terjesztőjévé váljon. Ezzel nem csak a gazda, de az állat életét is megmenti.
Ezért is lenne fontos minden kijáró macskát is beoltani veszettség ellen, még akkor is, ha ez nem kötelező!
Magyarországon emberi veszettség megbetegedés 1994 óta nem fordult elő. Akkor két halálos kimenetelű esetet regisztráltak Ricsében, Borsod-Abaúj- Zemplén megyében a szlovák határ mellett. Az egyik áldozat egy 2 éves kisfiú volt, akit a szomszéd néni oltatlan, kijáró macskája harapott meg. A veszett állat berontott a szomszédos házba, ahol dühöngve nekitámadt a kisfiúnak. Az őt ellátó orvosban sajnos nem merült fel a veszettség gyanúja, így a kisfiú a kórházban a veszett macska gazdájával egyidőben vesztette életét.
A háziállatok fertőzése rókával való érintkezés során következik be.
A betegséget terjesztő rókapopuláció szájon át, csalétekkel történő immunizációs programjának köszönhetően a fertőzés visszaszorult, de 2013 decemberében Kocsér községben, (Pest megye) és Kecskeméten 1-1- szarvasmarhában is kimutatták a veszettséget. Tavaly 28 vadon élő rókában és egy őzben találták meg a vírust.
Mindezek figyelembevételével az ÁNTSZ fenntartja a kutyák évenkénti kötelező vakcinázását, ami kijáró macskák esetében is nagyon ajánlott.
2. Fonálférgek
Elsősorban kisgyerekeknél: láz, köhögés, légcsőgyulladás, tüdőgyulladás, idegrendszeri tünetek.
12 éven felüli gyerekeknél: szemgyulladás, a szaruhártya, a szem elszürkülése, maradandó vakságot is okozhat. Évente 50-100 esetet jegyeznek fel Magyarországon!
Köhögés, láz, hasi fájdalom, rossz közérzet, nyirokcsomó duzzanat, alvási zavarok, fejfájás, viselkedési zavarok.
Az Uborkamag-képű Galandféreg, vagy latinul Dipylidium caninum petéit a bolhák terjesztik.
Megint elsősorban a gyerekek lehetnek veszélynek kitéve, mert ők közelebbi kapcsolatba kerülhetnek a kutyákkal, macskákkal. Ha egy féregpete az azt közvetítő bolhával bejut az ember szervezetébe, akkor galandféreg fejlődnek ki benne.
Ez a féregfertőzés legtöbbször csak annyi tünettel jár, hogy apró, fehér, uborka magra emlékeztető darabokat hagy maga után a kutya, macska.
A bolhásságot otthon is könnyű észrevenni, Ha kedvencünk szőrén végighúzunk egy nedves papír zsebkendőt, akkor a bolhaürülék pirosas-barnás nyomot hagy rajta.
Kezelése általában helyileg történik, de ellenálló esetekben szájon át szedett gombaellenes szer is szükséges lehet.
Szerencsére kutyák és macskák számára elérhető a bőrgombásság elleni védőoltás, amely nem csak a megelőzésben, de a gyógyításban is segít!
5. Toxoplazmózis

A Toxoplasma gondi egy egysejtű, amely minden melegvérű állatot és az embert is megfertőzhet. A fertőzés legtöbbször tünetmentes , bár nagyon ritkán szembetegséget (retinochoroiditis) is okozhat. Leginkább veszélyeztetettek a várandós kismamák, akik ha várandósságuk alatt találkoznak először a betegséggel, továbbadhatják a fertőzést a magzatuknak, aminek súlyos megbetegedés lehet a következménye, ha nem kezdik idejében kezelni. A várandós, macskatartó kismamák kérjék a toxoplasma vizsgálatot a terhesgondozáson és fordítsanak kiemelt figyelmet a higiéniai szabályok betartására. A megelőző óvintézkedések betartása esetén nem kell a macskát száműzni a gyermeket váró családtól.
- nyers, vagy nem megfelelően átsült, főtt hústól
- mosatlan zöldségtől, gyümölcstől
- szennyezett ivóvíztől
- fertőzött macskák bélsarától


Milyen betegségek NEM terjednek állatról emberre?
Az olyan közismert, és ijesztő nevű állatbetegségek, mint a macska AIDS, macska leukózis, a macskanátha, a Parvo-vírusos hasmenés, Szopornyica, a nyulak vérzéses betegsége, myxomatózisa ránk, emberekre teljesen veszélytelenek.
Viszont kedvenceinket csak rendszeresen beadott oltásokkal tudjuk megvédeni!