5 JEL, AMIBŐL TUDOM, HOGY BETEG AZ ÁLLATOM:
- Meghagyja az ennivalót
- Többet vagy kevesebbet iszik a szokásosnál
- Ürítési szokásai megváltoztak: vagy túl híg a bélsár, vagy nem találjuk a nyomát
- Kedvetlen, bágyadt, sokat alszik
- Elbújik, színét sem látom
?Macskáknál, kis rágcsálóknál, nyulaknál jellemző, hogy inkább elbújnak, nem jönnek üdvözölni, megmarad az ennivaló.
Kutyáink szerencsére javarészt “szólnak”, jeleznek: nyüszítenek, fájdalmasan néznek, és megfelelően szem előtt vannak ahhoz, hogy szenvedésük ne maradhasson észrevétlen.
Az “orvos válaszol” rovatunkba nagyon sok olyan kérdés érkezik, mikor értetlenül áll a gazda állata viselkedése, állapota fölött: hiszen tegnap még evett, játszott, ma meg csak ül. Depressziós?
Valóban ismert érzés állatoknál is a gyász, a szomorúság, de mivel őket nem gyötrik rossz gondolatok, ezért először mindenképpen a testükben és a környezetükben kell keresni a bajt.
A BÁK-ban lehetőség van vérvizsgálatok, laborvizsgálatok elvégzésére, kórházi kezelésre, ultrahang vizsgálatra, de kérheti állata teljes kivizsgálását is.
A leggondosabb állattartó is szembesülhet olyan helyzettel, amikor sajnos egyértelmű, hogy állatorvosi segítségre van szükség. Ezek az olyan vészhelyzetek, mint a baleset, a vérző seb, a harapás, a rángógörcs, vagy a mérgezés.
MIT TEGYEK VÉSZHELYZETBEN, AMÍG ELJUTOK A RENDELŐBE?
VIGYÁZAT! AZ ELSŐ AZ EMBER BIZTONSÁGA. HA AZ ÁLLAT TÁMADÓ, INKÁBB HÍVJON SEGÍTSÉGET!
1. Autóbaleset
– Tegye kemény felületre- csúsztasson alá kartondobozt, deszkát, vagy pokrócot, vagy egyenesen emelje be a kocsi csomagtartójába. A feje lehetőleg lógjon, a gerincét ne mozgassa! Ketten sokkal könnyebben boldogulnak!
– A nyak és a fartő bőrénél fogva emelje
– Őrizze meg nyugalmát, lélekjelenlétét, hiszen kedvencén is így segíthet a legjobban!Nyugtassa megviselkedésével, beszéljen hozzá, simogassa, elvégre ő szenvedte el a balesetet. Ha már szakértő kezekben van a beteg, Ön is kiadhatja a feszültséget.
– Ha nem vérzik, akkor is vigye jól felszerelt rendelőbe, ahol tudnak ultrahang, röntgen vizsgálatot végezni, mert a belső sérülések, mint a máj- vagy a léprepedés, súlyosak lehetnek, az állat akár el is vérezhet.
2. Nyílt seb
-Tisztításra legjobb a tiszta víz. Öntse közvetlenül a sebre!
-Tegyen rá kötést, hogy csillapítsa a vérzést. Ha van kéznél egészségügyi csomag, akkor steril gézlap, mullpólya fedje a sebet, ami felszívja a vért, majd rögzítse gézzel, leukoplasttal. Legyen kreatív! Ha nincs kéznél más, akkor az is jó, ha egy palack ásványvízzel leönti, egy tiszta zsebkendőt egy pólóval, vagy kendővel ráköt, hogy elnyomja a vérzést. A rendelőben majd úgyis kap szakszerű ellátást.
– Ne legyen túl szoros a kötés! Ha bevág, szorít, az csak ront a helyzeten, akár a végtag elhalását is okozhatja. Csak a spriccelő vérzést kell elnyomni, azt sem szabad hosszabb ideig.
3. Harapás
– Ha tudja, jegyezze fel a harapós állat adatait, gazdája elérhetőségét.
– Itt is érvényes, az, ami nyílt sebeknél- tisztításra legjobb a tiszta víz.
– Elsőre sokszor nem látszik a támadás súlyossága, csak a szőr leborotválása, a szakszerű ellátás után. Minél hamarabb kezdik a kezelést, annál könnyebb lesz a gyógyulás, mert az állatok szájában, fogain élő kórokozók súlyos, akár életveszélyes fertőzést okozhatnak, főleg ha a harapás testüregbe, ízületbe terjed.
4. Eszméletvesztés, rángatózás, epilepsziás roham
– Ne nyúljon az állat szájába, mert akaratlanul is megharaphatja!
– Igyekezzen eltenni azokat a tárgyakat, amelyek sérülést okozhatnak. A fej lógjon, hogy a nyál, hányadék kifelé folyjon.
– Semmit se adjon szájon át– se vizet, se gyógyszert, mert félrenyelhet!
– Beszéljen hozzá egyenletes, nyugodt hangon, hogy tudja, nincs egyedül.
5. Mérgezés
– Ha látta, mit evett meg, azonnal akadályozza meg a további hozzáférést!
– Vigye magával a csomagolást, leírást!
– A sima víz felhígítja a maró hatású anyagokat, a széntabletta akadályozhatja a mérgek felszívódását, de csak akkor adja, ha magánál van az állat és tud nyelni!
– Az emberi gyógyszerek megmérgezhetik az állatokat! Egyetlen jó szándékkal adott vény nélküli fájdalomcsillapító is halálos dózis egy macskának vagy egy nyúlnak!
NE ADJON EMBERI GYÓGYSZERT, FORDULJON ÁLLATORVOSHOZ!
6. Fulladás
-Okozhatja apró tárgy félrenyelése, allergiás roham, szív- és tüdőbetegség.
–Félrenyelésnél ne nyúljon az állat szájába, mert akaratlanul is megharaphatja, vagy még beljebb tolhatja a fulladást okozó tárgyat.
A LEGJOBB, HA AZONNAL ÁLLATORVOSHOZ VISZI!