Miért fontos az ivartalanítás?
Utódok:
Nemcsak kedvencünkért, de születendő utódaiért is felelősek vagyunk. Ezért csak akkor fedeztessük a szuka kutyát, ha bizonyosak vagyunk abban, hogy a születendő kiskutyáknak ugyanolyan felelős gazdát tudunk találni, mint amilyenek mi vagyunk. Ha pedig kan kutyánk van, ne engedjük szabadon kószálni, hiszen mindig akad valahol tüzelő szuka kutya. A macskák különösen szapora állatok. Mivel kóborlásukat nehéz megakadályozni, ezért a legjobb megoldás, ha ivartalaníttatjuk őket.
Egészség:
– megelőzhető számos ivarszervi betegség (gennyes méhgyulladás, emlődaganat)
-elkerülhetjük a fogamzásgátlásra adott készítmények nagyon gyakori mellékhatásait (gennyes méhgyulladás)
Felelősség:
-megelőzzük a nem kívánt kisállatok megszületését
-lehetőséget adunk a menhelyeket, állatotthonokban lévő rengeteg gazdátlan állatnak a felelős, jó gazdi megtalálására például a Hérosz Budapesti Állatotthonában.
Mit mond az ivartalanítás fontosságáról a szakértő?
Dr. Thuróczy Julianna Ph.D., Dipl. ECAR,
klinikus szakállatorvos, egyetemi docens, Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar,
Szülészeti és Szaporodásbiológiai Klinikájának vezetője, rendelőnk egyik alapítója, „Gondolatok az ivartalanításról” című publikációjában így ír: (a teljes cikket elolvashatják, ha ide kattintanak)
„Még napjainkban is erősen tartja magát az a nézet, hogy a nőstény kutyáknak, macskáknak egyszer szülniük kell, mert számukra az ellés olyan testi és lelki előnyökkel szolgál, amely nélkül nem képesek leélni az életüket….Nézzük meg a tényeket: a kutyáknál, macskáknál az utódgondozás ideje rendkívül rövid. A kölykök gyakorlatilag 6–8 hetes korban elszakadnak anyjuktól és a későbbiekben semmilyen, emberi mértékkel mérhető anya-gyermek kapcsolat nem jön létre közöttük. Azok az egyedek, amelyek később is együtt maradnak, falkatársként fognak viselkedni, amelynek nem a szülő-utód kapcsolat a mozgatója. Statisztikailag valóban megfigyelhető az a tendencia, hogy az időskori nemi szervi problémák gyakrabban jelentkeznek korábban sosem ellett egyedekben, de egy egyedre vetítve ennek túlzott jelentőséget tulajdonítani felesleges. A gennyes méhgyulladás, a nemi szervi daganatok réme minden kutyát, macskát fenyeget, de éppúgy, mint mi emberek sem betegszünk meg mind ugyanabban a daganatos, vagy szív- és érrendszeri betegségben, állataink sem fognak. Ha a tulajdonos mégis a pároztatás mellett dönt, nem árt, ha szem előtt tart néhány dolgot. A pároztatásért a kanok tulajdonosai általában pénzt kérnek. Ha ez nem így történik, abban az esetben is meg kell keresni a megfelelő apaállatot. Orvosi vizsgálatokkal meg kell állapítani az optimális fedeztetési időpontot. Manapság nagyon ritka az a nőstény, amelyet a tüzelés 9–13. napja között pároztatva mindenképpen vemhesül. Amennyiben az ellés problémamentesen lezajlik, még mindig előttünk áll a legnagyobb gond: a kölyköknek jó gazdát találni. Hiszen az anya vélt egészségmegőrzése felelős állattartónál nem vezethet a felesleges utódok elaltatásához!
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a kutya- és macskapopuláció létszámának csökkentésére az ivartalanítás az egyetlen, humánus és célravezető módszer, megengedve akár a fiatal korban végzett beavatkozást is, hiszen ha minden gazdátlan egyed csak egyszer szül életében, az is az állatlétszám beláthatatlan megugrásához vezet. Mindemellett a társállatként tartott egyedek ivartalanítását a pubertás időszakának befejeztével kell elvégezni, megelőzendő az esetleges káros mellékhatásokat, tudva azt, hogy a nem kifejezetten tenyésztési céllal tartott állatok szaporítása az állat számára kézzelfogható előnyökkel nem jár.