Kutyák egészséges táplálása

A kutya nem kizárólag húsevő.

  • A kutya emésztőrendszere a húsevők és a mindenevők közötti átmenetet mutatja. Jóval több fehérjére és zsírra van szüksége, mint egy mindenevő sertésnek, vagy embernek, de kevesebbre, mint a klasszikus húsevőnek számító macskának vagy vadászgörénynek.
  • A kutya gyomra nagy és tágulékony, a testnagyságához képest egyszerre hatalmas mennyiségű táplálék befogadására és hosszabb ideig történő tárolására képes- ennek ellenére kerülni kell a gyomor teljes megtöltését!
  • Evés után a kutyának pihenésre van szüksége- kerülni kell a lépcsőzést, a játékot, a fizikai tevékenységet.
  • A családi étkezések idejére a kutyát kiskorától fogva a helyére kell szoktatni, ha étellopáson kapjuk finoman(!) megrázhatjuk a nyakbőrénél fogva -így fegyelmez a mamakutya is.
  • Heti, havi egy koplalónap segít megelőzni a válogatósságot és segít kordában tartani a testsúlyt.
  • Csínyján bánjon a jutalomfalatokkal!  A legtöbb, agyonreklámozott színes-szagos jutalomfalat hízlal és egészségtelen. Adjon inkább húslevesben főtt zöldséget, almát, vagy egészséges gyári jutalom falatot (például a Royal Canin EDUC nevű jutalomfalatát kis csomagokban lehet kapni, és testsúly alapján könnyen adagolható).

Hányszor egyen a kutya?

Naponta -1-szer, lehetőleg mindig ugyanakkor. Nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos, és habzsoló, falánk kutyáknak eloszthatjuk a napi adagjukat kétfelé.

Táplálékváltást csak fokozatosan!

A hirtelen tápváltás nem tesz jót sem a bélflórának, sem a kedélyeknek, főleg válogatós egyedeknél: hasmenés, puffadás, a táplálék elutasítása lehet a vége. Keverjen a régi táphoz egy kevés újat, majd minden nap emelje az arányt. Esetleg beáztathatja húslevesbe, csorgathat hozzá eleinte szardíniaolajat (főleg macskáknak), sült zsírt, amitől kívánatosabb lesz.

Nem lerágott csont: vajon tényleg jót tesz a kutyának a csont?

A kutyák imádnak csontot rágcsálni, de csak óvatosan adjunk nekik!

A válasz: igen, de nem mindegy milyet! A szilánkosra törő, könnyen átharapható, vékony csöves csontok (csirke, nyúl, malac, kacsa lábszár-, szárny- és combcsontja), a hosszú, ívben hajló csontok (marha bordacsont), a rövid, tömör csontok (csigolyacsontok) nem tesznek jót, mert egyrészt mechanikai sérülést is okozhatnak, másrészt egyben lenyelve megakadhatnak a tápcsatornában súlyos, gyakran csak műtéttel orvosolható gondot okozva! Módjával etessünk lapos, a kutya által elrágható, lenyelhető csontokat (lapockacsont, medencecsont, koponyacsont), mert nagyobb mennyiségben bélsárrekedést okozhatnak.

Milyen csontot adhatunk kutyánknak?

A vastag csöves csontok igazi unaloműző, egészséges ínyenc falatok: erősítik a rágóizmokat, tisztítják a fogakat, a rágás után szinte lisztként a szervezetbe kerülő csont jól felszívódó ásványi anyag forrást jelent az állat számára. Ne essünk azonban túlzásokba, hogy megakadályozzuk a fogak fokozott kopását.

Sertés és baromfi csontjait, éppúgy, mint a húsát, szigorúan tilos nyersen etetni. Előbbi esetében a halálos kimenetelű Aujeszky-betegség, utóbbinál pedig a salmonellózis kialakulásától tarthatunk.

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993