Macskatartás

A szerető gondoskodás macskánkról egy életen át tart.GONDOSKODÓ SZERETETRE

Legyünk tehát tudatában annak, hogy macskánkról 10-20  évig is gondoskodnunk kell egészségben-betegségben egyaránt. A lakásban élő macskák akár kétszer annyi ideig is élhetnek, mint kizárólag a szabadban tartott társaik. Emellett az ivartalanítás is jó pár évvel megnövelheti az élettartamot.

A macskák elég önálló, természet közeli lények, akik, ha lehetőségük van rá, gondoskodnak mozgásigényük  és kalandvágyuk kielégítéséről, ami sok veszélyt is rejthet magában. A verekedések, sebesülések, mérgezések igen gyakoriak, főleg nagy territóriummal rendelkező ivartalanítatlan macskák esetében, ezért is javasoljuk, hogy a kijáró macskákat az ivarérés környékén hozzák el ivartalanításra gazdáik.

Macskajáték lehet boltban vásárolt, vagy saját készítésű. ELEGENDŐ MOZGÁSRA, JÁTÉKRA

A lakásban tartott macskák is könnyen találnak maguknak elfoglaltságot. de nem feltétlenül gazdáik örömére. Ha nem akarjuk szobanövényeinket, használati tárgyainkat, függönyeinket rendelkezésükre bocsátani, akkor gondoskodunk nekik való macskafűről, játékról, szórakozásról.

JÓ TÁPLÁLÉKRA

  • A macskák úgynevezett obligát húsevők, vagyis feltétlenül állati eredetű táplálékra van szükségük. Ez azonban nem jelenti azt , hogy ne lenne szükségük némi növényi eredetű táplálékra, vagy hogy a kizárólag hússal vagy belsőséggel való etetés egészséges lenne, sőt, megbetegíti őket! A természetben kistesű prédáikat szőröstül-bőröstül, belükkel és azok növényi eredetű tartalmával együtt kebelezik be.
  • Akinek már volt macskája, tudja milyen szívesen rágják a növényeket- erre főként a mosakodás során lenyelt szőrlambád eltávolítására van szükség.
  • A macskáknak, mivel sok aprótestű zsákmányállat elejtésére vannak kitalálva, többször kevesebb táplálékot kell fogyasztaniuk.
  • A macskák könnyen rászoknak egyfajta táplálékra, ami válogatóssá is teheti őket, képesek akár éhen halni, ha nem a fogukra való, egyfajta ételt kapják, ezért kiskoruktól változatos táplálékra szoktassuk őket!
  • A macskákat, különösen az elhízottakat szigorúan tilos éheztetni! Ha nem esznek, sürgősen állatorvoshoz kell őket vinni, a kényszertáplálás csak ront a helyzeten.

Mivel etesse macskáját?

Táp kontra házikoszt: mindkettő jó lehet! A fontos, hogy jól gondoljuk át, nekünk mi való. Íme egy kis segítség:

Jó minőségű tápHázi koszt
-minden szükséges tápanyag benne van-kevesebbe kerül
-gyors, egyszerű, időtakarékos– biztosan tudjuk, mi van benne
-ha speciális, vagy orvosi diétára van szüksége állatunknak, könnyen átállhatunk– frissen adhatjuk, felhasználható a nem túl fűszeres konyhai maradék, de fontos, hogy megfelelő recept alapján készítsük!
Mennyit? – kövesse pontosan a csomagon lévő adagolási útmutatót!Mennyit? -amennyit jó étvággyal elfogyaszt. Az el nem fogyasztott ételt már ne hagyja előtte!
Honnan tudom, hogy eleget eszik? –amíg kedvence egészséges és se nem túl sovány se nem elhízott, felesleges azon aggódni, eleget eszik-e.

Ha Ön a házikosztra szavaz, íme néhány példarecept:

(Az eledelt mindig szobahőmérsékleten tálaljuk!)

Macskáknak (1/2 kg-hoz):

-400 g csontos húsdarálék vagy szardínia konzerv,  sült hús

-100 g rizs

-kávéskanál nyers reszelt alma, vagy főtt répa    vagy 1 kávéskanál búzakorpa

– egy csipet só

Ha Ön a tápokra szavaz, akkor érdemes tudnia: Tápból az olcsóbb a drágább!

Óvakodjon a “nevenincs” állateledelektől, amelyek gyanúsan olcsók, amelyek csomagolásán nincs feltűntetve az összetétel és az adagolás. Az úgynevezett szuper prémium, prémium tápok ára a legmagasabb (1000-2500 ft/kg), mert ezekben van a legtöbb állati eredetű összetevő, vagyis jól emészthető állati zsír, fehérje és a legtöbb tudományos kutató-, fejlesztő munka. Kereskedelmi tápból is van úgynevezett nedves, vagy konzerv, alutasakos, melynek nagy, mintegy 80%-os a víztartalma, és száraztáp.

A nedves tápok ízletesebbek, de cserébe drágák, nehezek és kevesebb ideig eltarthatóak. Ráadásul alig kell őket rágni, ami fokozott fogkőképződéshez vezethet. A száraz tápok olcsóbbak, koncentráltabbak, vagyis több energiát adnak, de vannak állatok, akiknek kevésbé ízlenek- eleinte beáztathatjuk húslevesbe vagy vízbe. Ha ilyet etetünk, mindig legyen kedvenceink előtt friss víz!

Hányszor egyen a macska?

Kijáró, vagy nem elhízott benti macskák előtt akár egész nap lehet száraztáp, ez az úgynevezett ad libitumetetés. Ha viszont cicánk unatkozik, netán elhízott és az evést már nem a természetes éhsége szabályozza, akkor be kell osztanunk a napi adagját. Ilyenkor naponta 2-3-szor etessük, mindig ugyanakkor.

Táplálékváltást csak fokozatosan!

A hirtelen tápváltás nem tesz jót sem a bélflórának, sem a kedélyeknek, főleg válogatós egyedeknél: hasmenés, puffadás, a táplálék elutasítása lehet a vége. Keverjen a régi táphoz egy kevés újat, majd minden nap emelje az arányt. Esetleg beáztathatja húslevesbe, csorgathat hozzá eleinte szardíniaolajat (főleg macskáknak), sült zsírt, amitől kívánatosabb lesz.

Ha többre kíváncsi, Dr. Fodor Kinga: Mit egyen a macskám? című könyvében rengeteg további hasznos információ, recept, jó ötlet található.

OLTÁSOKRAA macskákat védőoltásokkal védhetjük a leggyakoribb fertőző macskabetegségek ellen.

A kijáró macskákat kifejezetten ajánlott veszettség vírus ellen beoltatni, bár ez sajnos hazánkban nem kötelező. Lehetőség van még egyéb vírusos macskabetegségek elleni oltásokat is kérni, ezeket az oltási sorokat kiscica korban (8 hetes kortól) javasolt elkezdeni, majd évente ismételni. Természetesen a felnőtt, korábban oltatlan macskák beoltása is javasolt.

Mi így oltunk a BÁK-ban: Oltási sor macskák számára


RENDSZERES FÉREGHAJTÁSRA, BOLHAIRTÁSRA

Mi tegyen, hogy Ön és kedvence is védett legyen a bélférgektől?
  • Minden kölyök macskát akár lakásban, akár kertben lakik, úgy kell kezelni, mintha bélférges lenne, mert 80%-ban azok is. A legveszélyesebb a 3-4 hetes korosztály, mert egyrészt ők a legellenállhatatlanabbak :), másrészt bennük már kifejlődtek és szaporodóképesek a bélférgek.
  • A bélférgekkel fertőzött macskák teljesen egészségesnek is látszhatnak, de jellemzőek lehetnek az olyan tünetek, mint a hasmenés, hányás, kitelt has, „szánkázás”.
  • A kölyökmacskákat 4 hetesen kell elkezdeni féreg-hajtani állatpatikában kapható, korának megfelelő féreghajtó szerrel.
  • Az alomból kikerülő kölykök szőrzetét le kell mosni, talált, befogadott kismacskák esetében ez különösen fontos, még mielőtt a gyerekek az állatokhoz nyúlnának.
  • A macskaalom naponkénti cseréje, a tálca fertőtlenítése.
  • Nem szabad nyers sertéshúst adni nekik, mert nemcsak bélférgeket, de a húsevőkre halálos veszélyt jelentő Aujeszky-féle betegséget is terjesztheti.
  • Felnőtt, kijáró  macskáknál félévente ajánlott a bélsár vizsgálat és 3 havonta a féreghajtás!
  • A féreghajtó beadása után 1-3 nappal várható a férgek ürülése, ilyenkor fokozottan kell figyelni a kézmosásra, a bélsár eltakarítására.
  • A kezelést a használati utasításnak megfelelően 2 hét múlva meg kell ismételni, ha a bélsárral bélféreg ürül.
  • Félévente ajánlott a bélsár parazitológiai vizsgálata a biztonság kedvéért.

A csak lakásban tartott felnőtt macskákat is időnként ellenőrizni kell!

Lakásban tartott macskák is lehetnek férgesek, bolhások, mert akár cipőtalpunkon, ruhánkon is bejuthatnak a féreg- illetve bolhapeték a lakásba.

A macskákat már cseppentős készítménnyel is védhetjük a férgek, bolhák ellen!

Jó hír macskagazdiknak!
 

 

Teljes féreghajtás, bolhairtás, kullancsvédelem egyetlen spot-onban!

Patikánkban is kapható már olyan bőrre csepegtethető féreghajtó készítmény, amely nem csak a bolhák, kullancsok ellen, de minden bélféreg, köztük a galandférgek ellen, amelyek ellen eddig csak tablettás gyógyszerrel védekezhettünk.

A bolha és kullancs ellenes szerekről összefoglaló táblázatot talál HA IDE KATTINT!

IVARTALANÍTÁSRA

Miért tegyem ki egy műtétnek, ha kutyabaja?

  • Hogy megkímélje kedvencét idősebb korban előforduló betegségektől, az ivarzás kellemetlen velejáróitól: álvemhesség, emlődaganat, gennyes méhgyulladás, cukorbetegség, prosztatabántalmak, ivarszervek daganatai, elkóborlás, verekedés közben szerzett sebek, elkapott fertőző betegségek, stb.
  • Hogy ne szülessen több nem tervezett kiscica! A menhelyek tömve vannak,  fogadjon inkább örükbe egy gazdátlan állatot!

A kijáró macskákat már 6 hónaposan ajánlott ivartalanítani!

Mikor ivartalaníttassam?

Ha fennáll a nem-kívánt vemhesülés veszélye, akkor már egészen fiatal korban, akár az első ivarzás előtt– kijáró macskáknál, kandúroknál 6-7 hónapos korban. Ilyenkor kicsi, maximum 3-4 cm-es nyíláson át távolítjuk el a petefészkeket. Kandúroknál szinte észrevehetetlen a vágás,- nincs varrat sem!

Felnőtt korban sem késő! Egyeztessen állatorvos kollégánkkal.

“Gondolatok az ivartalanításról” Ha többet szeretne megtudni, kattintson IDE!

 

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993