Tisztelt Doktornő/Doktorúr!
A 10 hónapos ivartalanított kandúr cicámnál giardiát diagnosztizáltak. Nemrég került hozzánk és bármilyen ételt adtunk neki nagyon híg, nyálkás hasmenése volt, így az állatorvosunk székletmintából megállapította a giardiát. Ez körülbelül másfél hónapja volt, azóta is pozitív a cica tesztje. Első körben fenobendazol tartalmú gyógyszert kapott, amitől ugyanúgy pozitív volt a teszt ezért a doktorúr felírt még egyszer 10 napot belőle. Ezután is pozitív volt a teszt így most metronidazol tartalmú gyógyszert (klion) adunk neki, ez úgy néz ki, jobban használ ugyanis már a második napon volt valamilyen alakja a székletnek. A doktorúr említette, hogy mi is elkaphatjuk tőle a giardiát. Panel lakásban lakunk így a cica amióta velünk van, nem volt kint, nagyon alaposan fertőtlenítünk körülötte, az alom tálcát napi rendszerességgel elmossuk (hypo, domestos stb.), a játékait, az ágyát, a tálkáját is mindennap mosom/fertőtlenítem, a bútorokat gőzöljük, illetve a cicát is fürdetjük. Jelenleg egy külön szobában tartjuk őt, annak elkerülése érdekében, hogy ne kapjuk el tőle, viszont a cica már nagyon rosszul viseli a bezártságot. A kérdésem az lenne, hogy habár a doktorúr nem feltétlen mondta, hogy zárjuk őt el, nagyon megemelkedne a fertőzés veszélye ha kiengednénk? Szegénykém nagyon jönne már kifelé, mi pedig nagyon sajnáljuk hogy így el kell őt zárni, de félünk, hogy mi is elkapjuk tőle.
Előre is köszönöm a válaszát,
Panni
Nézze, ha a cica jelenleg is gyógykezelés alatt áll, úgy nem gondolom, hogy számottevően megnövekedne az újrafertőződés esélye a kiengedéssel. Ha a későbbiekben amúgy is kijáró cicaként tervezik őt tartani, akkor majd a kezelés nélküli időszak lehet az újrafertőződés szempontjából a veszélyes időszak.
Az adatlap szerint a kijáró cica csak veszettség ellen oltott. Melegen ajánlott az oltások rendezése és a rendszeres parazitaellenes védelem is a kijáró, ivartalanított fiatal kandúrnál.