Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!
Idős (17 éves), ivartalanított nőstény cicám bőrviszketésre Dexadreson injekciót kapott; 0,3 ml adagot az állatorvostól, és Prednisolon 5 mg tablettát írtak fel neki, naponta 2X1/2 tablettát.
Ezzel egy időben vettek tőle vért, aminek az eredménye 2 nap múlva érkezett meg.
A veseértékeiben itt még nem voltak nagy eltérések. UREA: 13.8mmol/l (5-11), CREA: 189umol/l (40-180), PHOS: 2.2 mmol/l (0.8-1.9)
Eozinophil granulocita: 15.2% (0-6)
A bőrviszketés megszűnt, viszont másfél hét múlva a cicán azt vettem észre, hogy egyre több vizet iszik és nagyon sokat pisil, valamint napról-napra gyengébbnek, bágyadtabbnak tűnt, de étvágya volt. Közben elkezdett tüsszögni, mert a fogai elég rossz állapotban voltak, tályogos volt a bal szemfoga, a tályog kifakadt, és betört az orrüregbe, gennyes orrfolyást okozva.
Visszavittem az állatorvoshoz, aki hasi ultrahangot csinált, ahol kiderült, hogy a jobb vese szerkezete „felbomlott”, a bal vese az nem volt annyira rossz állapotban. A cicám két hét leformása alatt 5,8 kg-ról 5,1 kg-ra fogyott.
Itt is készült labor, másnapra lett eredmény. Itt már rosszabbak voltak az eredmények a korábbinál. UREA: 23,3 CREA: 220, SDMA: 31.2 < 18 ug/dl,
Kálium: 3.5 mmol/l (3.6-5.2), Nátrium-Kálium arány: 42.3 (27-40), a Foszfor itt tartományon belül volt. Fehérvérsejtszám: 12.8 G/l (6-12),
Eosinophil granulocita: 2.9 G/l < 1.2, PCT: 0.08% (0.14-0.62)
A kifakadt fogtályogra Veraflox antibiotikumot írtak, amit szájon át fecskendeztem napi egyszer, 5 napon át.
A bőr alá kapott infúziós/injekciós kezelések (Ringer 100 ml, Neovit 1ml + Catosal) ellenére az állapota rohamos ütemben romlott, már alig evett, támolygott, nem bírta megtartani magát, a végére már inni sem tudott, a fejét sem tudta megemelni. Tegnapelőtt el kellett Őt engednünk, az állatorvos beadta a végső injekciót.
A kérdésem az lenne, hogy a korábban bőrviszketésre adott Dexadreson injekció egyszeri beadása (0.3 ml), illetve a Prednisolon tabletta eredményezhette-e az ilyen mértékű, ütemű állapotromlást?
Az állandó szomjúságérzet, és a gyakori vizelés egy héttel azután jelentkezett, hogy megkapta ezeket. Olvastam, hogy idős állatoknál nem is igazán alkalmazzák a Dexadresont, vesekárosodás lehetősége miatt. Igaz, ő a testtömeg/adag tekintetében minimális mennyiséget kapta: 5,8 kg volt a cica, és 0,3 ml-t kapott.
Egyszeri alkalom ilyen mennyiségben is okozhat ilyen mértékű vesekárosodást? A veseértékei másodjára ugyan rosszabbak voltak, mint mikor először nézték, de még az sem tűnik horrornak (ezres Kreatinin értékkel is élnek macskák).
Mennyi a valószínűsége, hogy a gyógyszer okozta a korábban bár öreges, de még jó állapotban lévő cicám halálát, gyakorlatilag 1 hónap leforgása alatt?
(vizsgálati lapot, hasi UH-leletet mellékletben csatolom)
Válaszát előre is köszönöm!
Köszönettel: Móni
Hogy egy 17 éves, lakásban tartott, oltatlan cica esetében a szteroid kezelés, vagy esetleg a tályogos fogmedri betegség, vagy egy fellobbanó fertőzés, vagy rejtett szívbetegség, vagy daganatos betegég, …. vagy mi más okozhatta a veseértékek gyors romlását, azt attól tartok senki nem tudja pontosan megállapítani a leírásból.
A cica életében a további klinikai vizsgálatok eredményei adhattak volna választ, míg az eutanázia után a boncolás és ehhez kapcsolódó kiegészítő vizsgálatok (szövettan, kórokozó izolálás, toxikológia …) pontosíthatta volna a képet. Ezek hiányában attól tartok nem születhet megnyugtató válasz.
Sajnálom a történteket.