Diéta

2020.01.15.

Kedves Doktornő!
Van egy 12 éves német juhász keverék kan kutyusunk. 2 éve van nálunk. Jelenleg 40 kg-ot nyom. Tavaly télre felszedett magára jó pár kg-ot. Amikor hozzánk került jóval vékonyabb volt. Még tavaly csináltattunk egy vérvételt akkor kiderült, hogy a májfunkciójával van pici gond de azon kívül semmi baja. Néha már nehezen kel fel fekvő helyzetből és arra gondoltunk, hogy pár kg-tól megpróbálnánk megszabadítani. Játszani lehet vele és a sétával sincs gondja 2 km-et lesétál még gond nélkül, igaz a végére már fárad. Voltunk egy állatorvosnál és ő aztmondta mivel nagyon idős nem érdemes már fogyókúráztatni. Vettünk neki Eminent Senior/light tápot illetve kapni fog Apto-flexet. Eddig száraz tápból kapott napi kb 400 g-ot illetve mellé kb 500 g konzervet. Ha érdemes diétáztatni akkor inkább magasabb fehérje és zsír tartalmú tápot érdemes venni vagy pont az ellenkezőjét? Amit olvastam interneten eléggé ellentmondásos dolgokat írnak a fehérje és zsírtartalomról.
Köszönöm szépen előre is a tanácsát.

Üdvözlettel,
Magyar Zoltán

Az a problémán a válaszadással, hogy érzésem szerint is túlsúlyos lehet a 12 éves 40 kg feletti német juhász jellegű kankutya – és (ellentétben állatorvosa véleményével) a mi véleményünk szerint egy akárhány éves kutyának csak javára válhat a megfelelő diéta és súlyvesztés. A már tavaly is májelégtelenség jeleit mutató véreredmények is feltétlenül kontrollt érdemelnek, és a diétát feltétlenül a májeredmények (és egyéb véreredmények) ismeretében lenne érdemes megbeszélni.

Konkrét kérdésére (táp fehérje és zsírtartalma) is a kontroll eredmények ismeretében volna érdemes pontosan válaszolni. A zsírok a legmagasabb energiatartalmú összetevői a kutyatápoknak. Pláne, ha a májértékek is rosszabbodtak, úgy biztosan alacsony zsírtartalmú (és könnyen emészthető fehérjéket) tartalmazó táp mellett kell dönteni, de bonyolultabb a kérdés, ha a kutya mondjuk kezdődő diabetesz-szel is küzd és a szénhidrát tartalmat is csökkenteni kell.  Az ízületek állapota is nyilván kérdéses – mindezek miatt szerintem csak állatorvosi felügyelet melletti diétának lenne értelme, azaz érdemes lenne állatorvosukat megnyerni az ötlethez.

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993