Üdvözlöm! Tanácsot szeretnék kérni, ugyanis Angliába èlünk, ès nem igazàn bìzom az itteni állatorvosokban. Van egy 8 èves bichon bolognese kutyánk, nincs mèg ivartalanìtva.kb 3 hete észrevettünk a hasába 3-4 kis csomòt. Elvittük orvoshoz, rögtön azt mondta rànézèsre hogy emlődaganat , meg kell můteni.a kérdèsem hogy tényleg jò ötlet e rögtön műteni? Nem e okozunk nagyobb bajt vele?
Angliában az egyik legfejlettebb állategészségügy működik, ha úgy szeretné onkológus-, patológus-, képalkotó-, sebész- specialisták veszik gondozásba a kutyát, bár igaz, hogy a teljes folyamat jópár ezer font lesz a végén. A szakmai színvonalban azonban lehet bízni.
Való igaz, hogy a 8 éves ivaros Bichon 3-4 látható csomója az emlősoron lehet akár emlőgyulladások duzzanata is, sőt lehet az egyik “még csak” gyulladásos góc, míg a másik már daganat … hiszen a gyulladásos gócok előszeretettel malignizálódnak és alakulnak át idővel daganatokká.
Példája sajnos szépen mutatja, hogy amelyik nőivarú kutyát fiatal korban nem ivartalanítunk, azt idősebb korban szinte törvényszerűen operálni kell (sokszor több alkalommal) a petefészkek, méh, hüvely és emlők gyulladásos/degeneratív és daganatos megbetegedései miatt.
A konkrét esetben több stratégia mellett lehet döntést hozni. A két véglet:
1.) Rövid időn belül eltávolítják a kutya mindkét emlősorát, és ivartalanítják is. A elváltozást mutató szervekből szövettani vizsgálatot kezdeményeznek. Az esetleges utókezelés a szövettani eredményektől és a nyomonkövető vizsgálatoktól függ.
2.) Részletes kivizsgálást kezdeményeznek. Ennek része a fizikális és laborvizsgálatok, képalkotók mellett a jelenleg látható/tapintható gócok műtéti eltávolítása és szövettani vizsgálata is. Esetleg a műtéti eltávolítás helyett csak citológiai mintavétel és elemzés is végezhető, ez utóbbi pontossága azonban nem éri el a szövettani vizsgálat pontosságát. A további műtéti beavatkozásokat esetleges egyéb onkológia kezeléseket a vizsgálati eredmények alapján beszélik meg.
A két leírt stratégia mellett választhatnak hybrid megoldást is pl nem, vagy nem egyetlen műtét során történik meg mindkét emlősor eltávolítása, vagy nem történik meg most az ivartalanítás …. de ilyen esetekben előfordul, hogy idővel újabb emlőduzzanatok, vagy mondjuk gennyes méhgyulladás, hüvelydaganat … jelentkezik és később nagyobb eséllyel szükséges újabb beavatkozásokat végezni.
Szóval kőbe vésett protokol nem létezik, itthon és angliában is többféle megközelítéssel foglalkozhatnak a problémával.
Mi a távolból is kívánunk minél egyszerűbb és biztonságosabb megoldást a bajra.