Üdvözlöm,
Van egy kijárós, fehér szőrű cicám, akinél a fül peremén barna, pörkös elváltozás jelent meg. Korábban ismerősömnek volt egy cicája, akinek emiatt sajnos amputálni kellett a fülét. Ezt a mostanit már elvittem állatorvoshoz, és azt mondta, hogy szerinte 1–2 éven belül valószínű a fül amputációja, mert nem tudom elkerülni a nap okozta károsodást. Azt is mondta, hogy fényvédő nem sokat segít, mert a macska lenyalja.
Szeretnék másodvéleményt kérni:
Ez tényleg visszafordíthatatlan elváltozás?
Próbálkozzam fényvédelemmel?
Mennyi időm lehet reálisan?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget! 🙏
A képen látható pörkösödés valóban könnyen lehet a laphámrák kezdeti stádiuma. Ezt a kép alapján valószínűsíteni lehet, de nem lehet egyértelműen kijelenteni, ehhez citológiai vizsgálat szükséges. Ha a cica egész feje fehér, úgy nem csak a fülszélek, de az orrtükör, szájszélek, szemhéjszélek … ahol gyéren szőrözött a bőr, szintén hasonló elváltozásokat szenvedhetnek.
Nem lehet megjósolni, hogy még idén olyan súlyossá válik-e a helyzet, hogy sebészeti beavatkozásra lesz szükség, ahogyan azt sem, hogy ez a füleken, vagy más területeken fog kialakulni, hiszen ez függ a cica környezetétől (árnyékolt pihenőhelyek) a cica habitusától (napimádó, vagy napkerülő) is.
A fényvédő szerek használatát azért tartom reménytelennek, mert a felsorolt területekre mind fel kellene vinni , és valóban macskák ezt szinte azonnal gondosan eltávolítják magukról, és ha ezt rendszeresen lenyalják, azzal toxikózist is előidézhetnek magukon.
Az egyetlen fenntartható megoldás az lehet, ha az ilyen cicát egyáltalán nem engedik ki, vagy legfeljebb csak koraestétől reggelig.
Feltűnt még, hogy a kijáró fiatal nőstény az adatlap szerint oltatlan. Ha ez valóban így van, akkor nem csak a laphámrák miatt kell aggódni a az egészségéért, életéért. Egy kijáró cica esetében a rendszeres védőoltások, parazitamentesítések, és az ivartalanítás is kiemelten fontos.