Tisztelt Doktornő/Doktór Úr!
Macskával kapcsolatosan kérdeznék. Valóban lehetséges, hogy egy idős cicánál kialakulhat demencia? Valóban szinte Alzheimer-jellegű tüneteket produkálhat? Cicám 15 éves, ránézésre sincs baja, és vizsgálat alapján sem. De megváltozott, nagyon. Sokszor csak néz maga elé, sétál fel-alá, félelem látszik a szemében vagy legalábbis furcsa a tekintete. Néha sikerül ,,visszahozni”, olyankor teljesen olyan, mint régen, de aztán újra visszatér a furcsa állapot. Egyébként szuper jó az étvágya, ha játszom vele, szívesen játszik, rohangál, egyelőre korához képest jól tartja magát, kicsit a veseértékek rosszabbodnak (vérvétellel fél-1 évente ellenőrizve van), de ez nyilván már korfüggő. Ha valóban demencia alakul(t) ki nála, lehet ezt bármivel is lassítani? Macskáknak létezik erre valami megoldás?
Köszönöm válaszukat előre is!
Üdvözlettel: Borbély Erika
Kutyáknál és macskáknál is létezik az időskori demencia (agykéreg atrófia) ami, csakúgy, mint emberek esetében, gyógyszerekkel is sajnos alig befolyásolható, lassítható.
Említette, hogy kivizsgálták a cicát, és “csak” a veseparamétereket látták a kornak megfelelő mértékben elváltozottnak, de …
A leírtak alapján (jó étvágy, viselkedési változások, hiperaktivitás, kezdődő veseelégtelenség …) joggal felmerülhet akár a pajzsmirigy túlműködés gyanúja is, pláne, ha a cica testtömege esetleg csökken, visszatérő lágyabb bélsár ürítés is megfigyelhető, a szőrzet is változik, esetleg más megfigyelése is van. A pajzsmirigy túlműködés gyanúját T4 hormon vérszérumból történő meghatározásával és a pajzsmirigyek tapintásával, illetve képalkotókkal érdemes tisztázni.