Tisztelt doktorok.
Ha egy kutyat elviszunk veszettseg elleni oltasra de lappang benne a virus ( tuneteket nem mutat) akkot oltas hatasara nem lesz veszett nem lesznek tünetei? Vagy ha már elkapta a veszettseget az oltás nem segit? Ugyanugy tunetei lesznek ? Agyba bejuto virus utan lesz a nyál fertozo.. ha erre ráoltanak mert nincs a kutyanak tunete akkor megggyogyul? Vagy ugyanugy jelentkeznek a tunetek?
A kérdéseire nem lehet egyértelmű választ adni, mert legalább azt tudni kellene, hogy a harapás (fertőződés) után 1.) mennyi idővel kapja az oltást a kutya 2.) mennyi vírus jut be a marás idejében 3.) mennyire távol az agyvelőtől ( pofatájék, és/vagy farok, hátulsó végtag) 4.) volt-e valaha is oltva a kutya (azaz lehet-e bármennyi ellenanyag a vérében).
Az ellenanyagok képződése a védőoltás beadása után időigényes folyamat.
Ha embert mar egy veszett, vagy veszettségre gyanús állat, akkor kezelőorvosai úgy adják meg az esélyt a gyógyulásra, hogy elkezdik a védőoltás sorozat (!) beadását a megharapott embernek. Ha 1.) időben megkezdődik a védőoltás sorozat, 2.) kellően perifériás (távol az agyvelőtől) a harapás, 3.) nem nagyon sok vírus jut a szervezetébe a harapáskor, és 4.) fiatal, egészséges, az oltás sorozatra jól reagáló emberről van szó, akkor van esély a gyógyulásra. Egy kutya esetében is hasonló paraméterektől függ, hogy ha az esetlegesen veszettség vírusával fertőzött állat megkapja a veszettség elleni védőoltását, úgy az bármilyen esélyt adhat-e a a betegség tüneteinek kialakulása ellenében, megmentheti-e az állat életét.