Macska tüdőgyulladás

2020.10.16.

Tisztelt Doktornő!
11 éves ivartalanított kandúr cicámnak tüdőgyulladása van. A betegség tényét azt hiszem kicsit későn vettük észre. A cica mindig is magának való volt, sosem volt egy játékos, bújós, társas lény. A 11 év alatt másik macskánk nem volt. Azonban pár hete befogadtunk egy kiscicát. A nagy cica pont ekkor kezdett el lehangolt, étvágytalan lenni. Meggyőződésünk volt, hogy a kiscica érkezése miatt ilyen, de mára már tudjuk, hogy nem, pont akkor jöhetett neki a betegség. Eleinte csak a lehangoltság és étvágytalanság volt, aztán feltűnt, hogy főleg dorombolás közben nyitogatja a száját, illetve evés közben “szörcsög”. Rájöttünk, hogy orvoshoz kell vinni. Az orvosnál egyértelművé vált a röntgen és vérvétel alapján a tüdőgyulladás. Már 3 hete kezeljük, antibiotikumot kap, az első 2 hét után volt egy kontroll röntgen amin sajnos az látszott, hogy semmit nem javult a tüdeje. Azonban sokkal éberebb lett és sokkal jobb az étvágya. 1 hete kicsit emelt az orvos az antibiotikum adagján, illetve immunerősítőt kap. Az antibiotikum Veraflox volt végig a 3 hét alatt, az immunerősítő DMGuard. Probicol-H probiotikumot kap. A jó étvágy továbbra is megvan, az éberség is. Az alvása is jobb, kenyelmesebb pozíciókban alszik, mint a betegség elején. Viszont az evés közbeni “szörcsögés” és a dorombolás közbeni szájnyitogatás továbbra sem múlik. Olyan mintha nem kapna rendesen levegőt az orrán. Néha tüsszög de nem vészes, orra nem folyik, szeme nem gennyes/csipás. Amiért írtam az, mert szeretném más orvos véleményét is tudni a kezelőorvosunkon kívül. A betegség maga nem derült ki eddig egyébként. Vírusos tüdőgyulladást sejtünk. Ön mit gondol a leírtak alapján? Illetve normális egy macska esetében lévő tüdőgyulladásnál, hogy ilyen sokáig húzódik a gyógyulás? Lehet akár sok hét is? Az állatorvos szerint nem kell nyákoldó, mert nem köhög a macska. Nem lehet, hogy mégis szükség lehet oldásra annak érdekében, hogy jobban kapjon levegőt az orrán? Mindent megpróbálunk megadni neki, mióta beteg csak azért megy ki a kertbe, hogy elvégezze a dolgát, egyébként bent van a meleg lakásban. Minőségi táppal etetjük.
Előre is köszönöm, hogy elolvasta és várom szíves válaszát!

A nem fiatal, kijáró, az adatlap szerint nem rendszeresen oltott cica légzőszervi tüneteit bizony sajnos jó eséllyel vírusos megbetegedés okozza. Ezt érdemes lehet vírustesztekkel is tisztázni, mert vannak olyan vírusos megbetegedések, amelyek nem gyógyíthatóak.

Számomra nem világos, hogy történtek-e vírustesztek, voltak-e vérvizsgálatok is, ezeknek mi volt az eredménye. Volt-e, van-e láza a cicának? Az sem mindegy, hogy a röntgenen milyen típusú elváltozás látszik pl idült bronchitis, emphysema, ödéma, szabad folyadék, megnagyobbodott szívárnyék  … kizárható-e a daganatos elváltozás …

Nagyszerű lenne, ha nyákoldóval, vagy más tüneti kezeléssel meggyógyítható lenne a cica. Jelezze állatorvosának, hogy nem gyógyult meg a cica, és beszéljék meg a további teendőket. Mi a távolból csak drukkolni tudunk, hogy megoldható bajt találjanak és sikeresen kezeljék a cicát.

 

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993