Macska tüdőgyulladás

2020.07.02.

T. Doktornő!
Két éves maine coon jellegű, keverék ivartalanított kandúr cicámnál tüdőgyulladást állapított meg az állatorvos. A betegség feltételezető oka hosszasan tartó meghűlés. Macskaháború, plusz egy nagy zivatar közepén félelmében a cica elmenekült, négy napig kerestük, míg legyengült, ziháló állapotban került elő. Antibiotikumot, erősítőket, gyulladáscsökkentőt kapott, három nap után javulni látszott, sajnos azonban kezelés után a doktor bácsi elől megint kimenekült, aznap újabb heves zivatar volt, két nap után rosszabb állapotban jött haza. Felmerült az antibiotikum rezisztencia kérdése, az újabb-, és újabb-féle (legutoljára fluorkinolon) antibiotikum, vitamin, gyulladáscsökkentő, és étvágygerjesztő szurik után (kb. három hete) állapota stagnál. Tüdeje nem tisztul, légzése nehézkes, kapkodó, elfeküdve pihenni, aludni nem tud. Két-három lélegzetet után rögtön feláll, gyakorlatilag valaminek nekidőlve, ülve bóbiskol. Teljesen kimerült. Kevés táplálékot fogyaszt, folyadékot is magához vesz. Emésztése viszonylag rendben van, székletet, vizeletet ürít, de egyre elesettebb, lefogyott. A betegség előtt május elején Nobivac Tricat Trio és veszettség elleni védőoltást kapott.
Kérdésem: Lehetséges, hogy a vakcinázás következtében az immunrendszer felbolygatása összefüggésbe hozható-e a betegség elhúzódásával? A jelenlegi helyzetre való tekintettel előfordulhat-e, hogy koronavírus fertőzés áll a háttérben? A munkát itthonról home office jelleggel végezzük, rajtunk tünetek nem jelentkeztek, de a macska kijárós, ha esetleg valaki megsimogathatta, azt nem tudhatjuk. Erdős, cserjés terület lévén kullancscsípés okozta fertőzésre is gyanakodhatunk?
Diaphyllin tabletta sem segít. Tudnának-e ajánlani egyéb praktikákat tüdeje működésének megkönnyítésére? Tüdejének megtisztítására? Rettentő nehéz a cicának bármi gyógyszert szájon át beadni. A mielőbbi gyógyulás reményében az általunk eddig nem ismert szélesebb spektrumú antibiotikumot tudnának-e ajánlani?
Köszönettel: Borka E.

A kijáró cica esetében bizony felmerül akár a kullancs által terjesztett betegségek, akár a marakodásból származó vírusos betegségek lehetősége is. A koronavírus ügyében a humán COVID-19 eddigi tudásunk szerint jóval kisebb eséllyel betegíti meg a macskákat, de a macskák saját koronavírusa gyakori, és igen súlyos, akár befolyásolhatatlan légzőszervi tüneteket (FIP mellüregi forma) is okozhat. Sajnos azonban a macska koronavírus mellett más vírusok, baktériumok, de akár szívféreg, kullancs által terjesztett kór … és számtalan nem fertőző betegség is okozhatja a leírt tüneteket.

Nem gondolom, hogy a leírt védőoltásnak lenne bármilyen negatív hatása, sőt, ha a kijáró cica a macska leukózis vírusa (FeLV) ellen nem vakcinázott, úgy inkább azt gondolom problémának.

Érzésem szerint állatorvosa otthonukban láthatja el a cicát, ahol igen korlátozottak a diagnosztikai és terápiás lehetőségek. Egy jó felszerelt rendelőben lenne lehetőség a részletes kivizsgálásra (fizikális vizsgálatok, vírustesztek, vér labor, esetleg képalkotók, esetleg mellüregi folyadékgyülem vizsgálata …) kiderülhetne, hogy mi okozza  a súlyos légzőszervi (keringési?) tüneteket és ezzel kiderülhetnének az esélyek, megoldások a cica számára.

Cím: 1221 Budapest, Kossuth L. u. 52.
Tel.: (06–1) 229–3865
Fax: (06 1) 482-0086
Nyitvatartás: H-P 8–20, Szo 9–12.

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Megközelíthető:
33, 114, 213, 214, 133E jelzésű autóbusszal
47-es villamossal (a végállomástól, a Városház tértől pár perc séta)
vonattal a Déli Pályaudvartól Budafok megállóig

Kisállatkozmetika:
Fegyverneki (Kiss) Orsolya: 06-70/385-2513
Lakner Petra: 06-20/959-5993