Kedves Doktor Úr!
A kiskutyámat patella ficammal műtötték, TPLO beavatkozást végezve a jobb hátsó lábán, mélyítették az árkot és implantátumot is behelyeztek. Két kérdésem lenne:
1) Az implantátumot rutinszerűen ki szokták venni 3 hónap után? Erről megoszló véleményeket olvastam külföldi forrásokból, egyesek szerint igen, mivel később problémát okozhat, mások szerint elég csak akkor, ha problémát okoz. (valamint nem tudom, mivel jár az implantátum kivétel, azután is varrat marad? Valamint altatásban tervezik végezni, röntgennel egybekötve…
2) A másik hátsó lába is patellás kutyusomnak, de nincs rá panasza egyelőre. Ez esetben várhatunk a műtéttel Ön szerint? Nem tapasztalunk panaszt, táplálékkiegészítőkkel és rámpával próbáljuk jobban kímélni, mióta tudunk a dologról, de nem tennénk ki újra ennek a durva procedúrának, ha nincs panasza, nem fáj és nem gátolja a mozgásban..
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Mi azok közé tartozunk, akik javasolni szokták a fém implantátumok eltávolítását a későbbi problémák megelőzése céljából. Ha korábbi operáló orvos végzi az implantátum eltávolítását is, és problémamentes volt a műtét utáni felépülés időszaka, úgy nem biztos, hogy ragaszkodni fog az előzetes röntgenfelvételhez. Az implantátumok eltávolításához is narkózist kell végezni és meg kell nyitni a bőrt, így bőrvarratok behelyezése, majd eltávolítása szükséges.
A másik láb műtétjének időpontját sokkal jobb, ha az operáló orvosukkal egyeztetik, mert ő tudja, hogy mennyire súlyos a patellaficam, mennyiben vannak már radiológiai eltérések a térdízületben, túlsúlyos-e a kutya, mennyit mozog, mennyire aktív életet él, mennyire játékos … és ezek, és még jónéhány tényező figyelembevételével érdemes dönteni a műtét elvégzéséről, vagy halasztásáról.