Érdekelne az Önök véleménye, hogy a 12 éves Golden Retiever keverék kutyusomnál 2015. decemberében vérvétel után májgyulladást diagnosztizáltak. A vérvételre azért került sor, mert a kutya már 1 hónapja nem evett normálisan, fogyott, viszont mellette a vérvételt megelőzően egy héttel a hasa nagyon megdagat, mint kiderült folyadék van a hasában, amit akkor még nem tudtunk, hogy melyik szerve okozza. A normál vérképe békés volt 12.22.-én, viszont a biokémiánál a AST(GOT) 64,1 ALT(GPT) 330,3. Ekkor Legalon 140mg-os kapszulát kapott napi 2*1 adagba, és napi 2db vizelethajtót kapott. A kezdetbe kisebb lett a kutyus hasa, de aztán egy másfél hét után ismételten nagy lett. Akkor az állatorvossal konzultálva megemeltük a vízhajtót reggel 2 tabletta este 1. Most voltunk vérvételen 01.19.-én az eredmény AST(GOT)75,7 ALT(GPT) 238,3 Alkalikus-foszfatáz (ALKP) Karbamid 12,4 Klorid 110. Csak a referencia értéken kívül esőket soroltam fel. Az állatorvosunk türelemre intett, lassan fog javulni az állapota, de én azért szeretném más véleményét is kikérni, hátha van más gyógymód is erre a betegségre. Tudom, hogy idős már a kutyusom, de azért ha lehetséges, akkor szeretnék még eltölteni vele még egy pár évet. Érdekelne, hogy Önöknek mi a véleményük a fentiekről? Üdvözlettel
Kedves Gazdi!
Legjobb lenne, ha a vérvételen kívül még hasi ultrahang vizsgálat is készülhetne a kutyusról, hogy kiderüljön, vagy-e körülírt elváltozás, májmegnagyobbodás,/kisebbedés, stb. sőt, a leszívott hasűri folyadék citológiai vizsgálata is segítene kideríteni, hogy mi van a májenzim értékek emelkedése mögött. Vannak gyakorlott ultrahangosok, akik aspirátiós citológiai mintát is tudnak venni a májból, de ehhez véralvadási faktorokat is érdemes nézni előtte és megfelelő gyakorlat, labor háttér is szükséges. Ha állatorvosánál nincs mód ultrahang vizsgálat végzésére, akkor biztosan tud a közelben ajánlani más rendelőt, állatkórházat, ahol van.
Az is fontos a további kiegészítő vizsgálatok megválasztásánál, hogy most hogy van a kutyus, milyen az étvágya, hasmenése, a hasűri folyadékgyülem, stb. Ha jobban van a kutyus, és a májenzim érték is alacsonyabb, akkor lehet, hogy valóban a türelem, a jóminőségű táplálék, és a májvédők (pl. Legalon, Epato Plusz paszta, RX Hepatosupport kapszula stb.) alkalmazása elegendő lehet a gyógyuláshoz.