Tisztelt Címzett! Tanácsát szeretném kérni. 9 éves mopsz kutyám nem bírja tartani sem a székletét, sem a vizeletét, jártunk dokinál, a jobb hátsó lába esetében már nem reflexszerűen fordítja vissza a lábfejét a földről.. idegi problémára gyanakodnak. Jelenleg fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt szed, jövő héten kell visszavinni kontrollra. Szteroidos injekció a következő lépés a doktorunk szerint, ezzel kapcsolatban egyáltalán nem vagyok elszánt sem és biztos sem.Nem tudom, hogy meddig éri meg “szenvedni” hagyni őt. Sajnos nem tudom mi a megfelelő.. Műtét esetleg? Korábban a berni pásztor kutyánkkal végig csináltuk ugyan ezt…sajnos őt nem lehetett műteni, így csak a gyógyszerek maradtak, de semmit nem használtak, amikor nem tudott már lábra állni, megtettük amit kell.. Most viszont nem tudom mi a megfelelő.. Mit javasol? köszönettel
Kedves Gazdi!
Leveléből nem derült ki, hogy állatorvosa rájött-e pontosan, hogy mi okozhatja a tüneteket, az inkontinenciát, a neurológiai tüneteket, ezért nehéz vcálaszolni arra, hogy műtéttel, vagy akár gyógyszeresen lehet-e segíteni. Legjobb lenne kiegészítő vizsgálatokat, legalább egy röntgen felvételt készíteni a kutya hátsó feléről, ahol a hátágyéki, keresztcsonti csigolyák, a gerincvelő üreg látszana. Ennél még jobb lenne CT, vagy MRI vizsgálatot készíteni, mert így még pontosabban látszana, hogy hol van a baj. Az inkontinencia oka lehet csontknövés, porckorong sérv, csigolya elmozdulása, gyulladás, de akár a hasüregben lévő, az idegeket nyomó folyamat, amit akár egy ultrahang vizsgálat is kimutathat. Sajnos minden kivizsgálás után is kiderülhet, hogy csak a gyógyszerek, egyre “erősebb” gyógyszerek maradnak, mint a szteroid gyulladáscsökkentők maradnak, de az is lehet, hogy valami műthető vagy akár sajnos biztosan gyógyíthatatlan betegségre is fény derülhet.
A kezelő állatorvosnak a kutyát mindig látó, figyelő, ismerő gazdival együtt kell meghoznia a döntést, hogy mi vállalható életminőségben, a körülményekben és anyagilag is.