Tisztelt doktor úr! Igazából nem betegségről van szó, csupán a kíváncsiságomat szeretném kielégíteni. 4 éves szuka kutyámat nemsokára ivartalanítani fogják. Előtte ilyenkor gondolom nem csak én, más is utána olvas, érdeklődék az adott dologról ,betegségről. Az ivartalanítással kapcsolatban vegyesen olvastam, hogy van aki csak a petefészkeket veszi ki van aki a kutya méhét is. Vajon az állatorvosok közt is miért oszlanak meg a vélemények ezzel kapcsolatban? Egy laikus gazda ilyenkor teljesen elbizonytalanodik , mert jó lenne megtudni melyik jobb a kutyának. A gazda fülének biztos kecsegtetőbb egy kisebb vágással , rövidebb altatási idővel csak a petefészkek eltávolítása, de a bent hagyott méh nem okoz e a későbbiekben panaszokat? köszönöm szépen előre is a választ : Anna
Az élet számos területén előfordul, hogy több jó megoldás közül lehet választani, és nem könnyű eldönteni, melyik a jobb …
Hasonlóan itt is az a legfontosabb, hogy fiatal korban kikerüljenek a petefészkek, és ezzel nagymértékben csökkenjen az esélye a kellemetlen, akár életet veszélyeztetőtüneteknek, megbetegedéseknek (álanyaság, emlőgyulladások, emlőtumorok, petefészkek és méh gyulladásos, degeneratv és daganatos elváltozásai …) A petefészkek eltávolításával, a hormon hatások elmaradásával a méh és hüvely fal hormon inzultusai is megszűnnek – ezzel nagyságrendekkel kisebb lesz az esélye, hogy méh- illetve hüvely elváltozások lesznbek a későbbiekben. Egyes megfigyelések szerint a méh eltávolítása némileg gyakoribb inkontinencia problémákat okoz a későbbiekben, mintha bent hagyjuk a méhet.
Mi általában egy fiatal szukában, elváltozást nem mutato méh esetében csak a petefészkeket távolítjuk el. Ha a méhen elváltozásokat tapasztalunk (ciszta, fal megvastagopdás, folyadék tartalom …), vagy a tulajdonos kifejezetten kéri, úgy természetesen eltávolítjuk a méhet is.