Tisztelt állatorvos! Jövő héten 2,5 éves szuka kutyám ivartalanítása és köldöksérv műtétje lesz. Még soha nem volt műtve egyik kutyusom se így nem tudom mire számítsak. Sajnos itt nálunk a rendelőbe csak a recepciós hölggyel sikerült beszélni ő adta az időpontot is és elmondta a műtét előtti utáni teendőket. Jó lett volna az állatorvossal is megbeszélni a félelmeket, kérdéseket de ez nem jött össze. Szeretném megkérdezni, hogy általánosságban mennyi idő múlva lehet a kutyát műtét után elhozni? Ezek általában órák szoktak lenni? Vagy mitől függ ? Mi mindenképp ott szeretnénk megvárni. Köszönöm szépen hogy ha ön ad választ a kérdésemre.
A legtöbb esetben órákkal a műtét után adják ki a műtét után az állatokat. Ennek az az oka, hogy elkerüljük a frissen műtött állatok mozgatásából, szállításából eredő kockázatokat, és az operált kutyák, macskák stabil, fájdalommentes, jó általános állapotban és minél kevesebb utókezelést, gyógyszerezést igénylő állapotban kerülhessenek vissza a családi környezetbe.
Nálunk pl egy hasonló műtét esetében az a rutin, hogy reggel 8-11h között érkeznek be az aznapi műtétre hozott állatok, a műtéteket elvégezzük 10-14h között, a műtőből kikerülő betegeket kötözzük, gallérral látjuk el, lecsepeg az infúziós folyadék, megkapják a szükséges gyógyszereiket, mindeközben ellenőrizzük ébredésüket, testhőmérsékletüket … majd délután ill az esti órákban már jó általános állapotban, kezelést, gyógyszerezést nem igényló állapotban saját lábon távoznak a klinikáról a betegek. Azt szoktuk tanácsolni, hogy a hosszú órákat ne a váróban izgulják végig a családtagok, inkább töltsék hasznosan, vagy kellemesen a napot …. de a műtőből kikerült állatok gazdiját telefonon meg szoktuk nyugtatni, hogy minden rendben az ébredezéssel. Ha valaki(k) ennek ellenére a váróban szeretnének izgulni, ezt a döntésüket is tiszteletben tartjuk. Ha valaki kifejezetten azt kéri, hogy a frissen operált állatot közvetlenül a műtét után hazavihesse, akkor elmondjk ennek kockázatait, igyekszünk felkészíteni az esetlegesen felmerülő problémákra és visszaadjuk kedvencét akár közvetlenül a műtőből. Az esetek túlnyomó részében tulajdonosaink megértik, hogy érdemes a délutáni, esti hazamenetelt választani.
Egészen más a helyzet ha nem egy fiatal, egészséges állat tervezett rutin sebészeti beavatkozásáról van szó. Ilyen esetekben z intenzív utókezelés van hogy több napos kórházi bentlakást igényel a betegektől.