Tisztelt Doktor úr! A szomszédunk vett két stettfordshire terierr kölyök kutyát akik nagyon rossz állapotban voltak.Csont soványak, a bőrük rájuk volt aszalódva.Hánytak de hasmenésük nem volt. Párnapon belül elpusztultak.Lakásban tartotta őket.2 nap elteltével nálunk jelentkezett a 3 hónapos kutyánál hányás, hasmenés,végül vér széklet majd a kölyök kutya elpusztult.Ezt követte még 2 6 hónapos kutyusunk. Időközben a közvetlen szomszédunknál egy 1 éves és egy 3 hónapos kutyus.Tudomásomra jutott hogy a két kis stefi gazdájánál a kiscica is elhullott(ő járt mindegyikünknél),sőt a faluban van ismét egy cica aki véreset kakil. Nem járunk “össze” a szomszédokkal,sem a beteg cica gazdájával.Mi lehet ez a betegség, és hogy lehetne megfékezni. Tisztelettel: Bagoly Gáborné
Nem biztos, sőt eléggé valószínűtlen, hogy egyetlen betegség gyilkolná a környezetükben élő kölyök macskákat és kutyákat. A kölyök kutyáknak és macskáknak hányással, hasmenéssel járó, akár elhullást is okozó számtalan parazitás, fertőző és nem fertőző megbetegedése ismert – lehetetlen kitalálni, hogy mi okozta az elhullásokat. Az elhullott állatok boncolása illetve az élő, tüneteket mutató állatok részletes állatorvosi kivizsgálása adhat választ a kérdésére. Jónéhány általános tanulsága is van azonban a történetnek.
A kutyák és macskák esetében is, amennyiben tenyészteni akarjuk őket, akkor azt arra alkalmas és felkészített (védőoltásokal ellátott, parazitamentesített) tenyészállatokkal és felkészült gazdikkal érdemes csak megtenni. Ha nem szeretnénk tenyészteni, szaporítani a kutyákat és a macskákat, akkor pedig a rendszeres védőoltások és parazitamentesítések mellett érdemes őket ivartalanítani. Ellenkező esetekben igen gyakori, sőt szinte törvényszerű a leírtakhoz hasonló végkifejlet.
/kutyagazdaknak
/macskagazdaknak