Tisztelt Dr. Úr! Van egy Bichon Havanese kiskutyám, ez év 03.03-án volt 3 hónapos. Sajnos van egy köldöksérve, kb. borsónyi. A kérdésem az lenne, hogy ennek műtésével meddig lehet várni és hogy az ivartalanítással együtt elvégezhető vagy ajánlott-e ennek az eltávolítása is? Valamint szeretném tudni, hogy mikor a legideálisabb az ivartalanítás a szuka kutyánál? Azt is hallottam, hogy 2 féle módszer is alkalmazható, az egyiknél, ha jól tudom, csak a petevezetéket kötik le, a másiknál pedig tőbb mindent eltávolítanak (sajnos nem tudom ezt szakmailag leírni). Melyik a megfelelőbb? Ezekkel kapcsolatosan várnám a választ, amit előre is nagyon köszönök! Tisztelettel: F.Magdolna Szekszárd
Az Egyesült Államokban és néhány hazai klinikán is kaphatja azt a választ, hogy az ivartalanítást akár most, még az 1. tüzelés előtt a legjobb elvégezni. A legtöbb itthoni és európai állatorvosi intézményben pedig azt mondják, hogy várjuk meg a tini 1. tüzelését (ez 5-7 hónapos korára várható) majd ezután, de még a 2. tüzelése előtt nagyjából 1 évesen végezzük el a műtétet. A borsónyi köldöksérv rendbetétele praktikusan az ivartalanítással egyidőben esedékes.
A petevezeték lekötése kutyákban és macskákban gyakorlatilag szakmai hibának minősül, súlyos egészségkárosodás lenne a következménye minden esetben. Az ivartalanítás során a petefészkeket el kell távolítani (ovariectomia) , és a bizonyos 2. módszer szerint a őpetefészkek mellett a méhet is kivesszük (ovariohysterectomia). Ez utóbbi módszert főleg akkor alkalmazzuk, ha idősebb korban kerül sor az ivartalanításra, és a méhen elváltozásokat észlelünk. A fiatal korban elvégzett ivartalanítás során szinte mindig elegendő a petefészkeket eltávolítani.