Tisztelt Doktornő/Úr! Van egy 10 hónapos kan német juhász kutyusom. Kb. három hónappal ezelőtt egyik pillanatról a másikra elkezdett a jobb hátsó lábára sántítani, ami 3-4 nap után szinte teljesen elmúlt. Egy hónappal később a bal hátsó lábára sántított, elvittük orvoshoz, röntgen is készült a két hátsó lábáról, megállapították hogy csonthártya gyulladása van, kapott gyógyszeres kezelést és teljesen elmúlt a probléma. 6 nappal ezelőtt szintén egyik pillanatról a másikra a jobb első lábára kezdett sántítani. Ami különbség, hogy míg a két hátsó lábára sántított fájdalma is volt, mert szinte egy napig semmit nem evett és nyüszített is ha felállt. Most viszont ha reggel a másik kutyával felkelnek elkezd futni, ugrál, ás stb… de utána alig tud menni. Étvágya van, nem nyüszít ha rááll a fájós lábára. Egyszerűen már nem tudom, hogy mit csináljak vele. 10 hetes korától szedte a csonterősítőt, szakadást nem mutatott ki a röntgen, akkor mitől lehet ez a probléma? Mit adjak neki? Hét hónapos koráig semmi problémája nem volt. Aggódom érte nagyon. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Nikics Krisztina
A nagy- és óriástestű fajták kölykein, fiatal egyedein gyakori a csonthártya izgalommal járó panosttis nevezetű betegség – ami nagyrészt az ideális táplálkás, megfelelő mozgatás, tartás megléte esetén előzhető meg, illetve gyógyítható.
Azt is el kell mondanom, hogy amennyiben tökéletesen táplálták ill táplálják a kutyát, akkor nem kizárt, hgogy a 10 hetes kora óta szedett “csonterősítők”et nem kellett volna adagolni neki.
Emellett persze akár lehet más ízületi problémája (csípő-, könyök diszplázia …) és akár egy intenzív játék, mozgás során meg is sérülhet egy kölyök – így aztán a mostani helyzetben sem látok más megoldást, mint a részletes kivizsgálást.