Kedves Doktornő/Doktor úr! Nagyszülőknél van egy 1 éves keverék kutyus, a kertben. 1,5 éves kislányunknak áprilisban és júliusban is miután náluk voltunk 1-1,5 hétig tartó hasmenése volt. A második alkalommal Cambylobaktériumot találtak nála. Utánaolvasva a kutyára gyanakszunk, hogy tőle kaphatta el. Hozzáteszem a kislányunk még sokszor a szájába vesz dolgokat és a kezét is. Lehet hogy így kaphatta el valahogy. Valamint az előkertben macskák is szoktak néha sétálni a szomszédból és néha el is végzik a dolgukat ott, a kutya is szokott ott játszani. Önök szerint érdemes elvinni, meg tudják vizsgálni a kutyát ilyen szempontból, hogy van e nála ilyen baktérium? Vagy milyen vizsgálatot javasolnak? Mit érdemes tennünk? Szeretnénk utána járni, hogy ne forduljon elő többet a betegség. Illetve mire érdemes figyelni ha újra a kutya társaságában leszünk? Válaszukat előre is köszönöm!
Nincs akadálya annak, hogy a kutya (és a macskák) bélsarából tenyésztést kérjen állatorvosuk. Így kiderülhet, hogy ők hordozzák-e a kislányt megbetegítő Campylobaktériumot, és akár mentesíteni is lehet őket.
A helyzet azonban az, hogy akár más (kóbor) kutyák, macskák vadon élő állatok is okozhatták a fertőződést, sőt én azt sem tudom kizárni, hogy nem ételfertőzés okozta-e a campylobakteriózist a gyermeknél.
Ráadásul a Camylobaktériumokon kívül egy sereg más baktérium és parazita is okozhat emberi fertőzést, zoonózist.
Én inkább azt gondolom, hogy a környezetük kutyáit, macskáit rendszeresen parazitamentesíteni és oltani (nem csak veszettség ellen) lenne érdemes – és ezen túlmenően a kisgyermek kezét gyakran törölni, tisztítani, mosni …. jóllehet, magam is tudom, hogy ez utóbbi szinte megoldhatatlan feladat egy 1.5 éves gyermek esetében.