Tiszteletem, megszereztem a kért hivatkozást, mely szerint a pyometrás kutyák 75 %-a nullipara! Tehát jobb, ha szül egyszer, mintha egyszer se. Pretzer 2008, ezt a hivatkozást a dokim Szász Ferenc doktor úrtól kapta. Így már elhihetem? Köszönöm!
Igazán dícséretes a kitartása, és higgye el maximális tiszteletem az Ön alapossága, valamint az általam is jól ismert és tisztelt Szász Ferenc dr. felé és állatorvosa felé is. De nem, továbbra sem hiheti el azt az állítást, hogy a szukák akár egyszeri, akár többszöri ellése megvédené kedvencét a pyometrától. Én a magam részéről biztos vagyok abban, hogy Szász dr. sem ajánlja az egyszeri, vagy többszöri elletést a pyometra kockázatának csökkentésére. Nem ajánlja ezt az Ön hivatkozott review cikk sem, és a cikkben olvasottak alapján nem vonható le az a következtetés sem, amit Ön kérdez, vagy állít.
Lejjebb a mi klinikánk szaporodásbiológiai szakértőjének válaszát olvashatja:
Az Ön által hivatkozott cikk (Pretzer 2008) a gennyes méhgyulladás irodalmát összefoglaló cikk, amely nem önálló kutatásokon alapul, hanem a témában született szakirodalmi adatokat foglalja össze. A cikk kérdéses mondata, amely két, 1957-ben és 1958-ban született cikk alapján íródott, nagyon helyesen azt állítja, hogy a pyometrás kutyák hozzávetőlegesen 75%-a korábban nem-ellett szuka. Ezzel azonban azt is állítja, hogy a pyometrások 25%-a legalább egyszer már ellett. Ugyanebben a fejezetben később, a jelenlegi legelismertebb amerikai szerzők 2001-es könyvére (Johnston et al 2001) hivatkozva azt is idézi, hogy pyometra az ivari ciklus bármely szakaszában, még vemhesség alatt is előfordulhat. Fukuda 2001-es cikkében saját vizsgálatai alapján azt találta, hogy a pyometrások 60%-a nem ellett, 24%-a egyszer ellett és 12%-a kétszer, 4%-a háromszor ellett. Ezzel áll párhuzamban az a klinikai megfigyelés is, hogy kutyatenyésztők, többször ellett kutyái is megbetegszenek pyometrában. Mivel Önök esetében egy állatról van szó, összefoglalóan azt lehet mondani, hogy a kedvtelésből tartott kutyák vemhesítése a pyometra kialakulásának esélyét számottevően nem csökkenti, azonban számos más egészségügyi, illetve állatvédelmi problémát vet fel.
A pyometra megelőzésének leghatékonyabb és legbiztonságosabb módja a megfelelő körülmények között elvégzett ivartalanítás.
Dr. habil Thuróczy Julianna D.V.M., Ph.D., Associate Professor, Dipl. of ECAR, Kisállatgyógyász Szakállatorvos