Köszönöm, de macskának nem csak 4 hetesen kell először féreghajtót adni? Méhen belül elvileg nem fertőződik, tehát 10 naposan hogyan talált volna orsóférget az állatorvosom? Köszönöm!
A 10 napos kölykök esetében az anyaállat elfogyasztja az ürüléket, a férgek észlelése valóban nem egyszerű, elvétve, véletlenszerűen láthatja meg azokat Ön, vagy állatorvosa. A kölykök senyvessége, fejletlensége mellett a gömbölyű, kitelt pocak másodlagos tünetei hívhatják fel a figyelmet a kölykök orsóférgességének lehetőségére.
Nézze, én még most sem tudom, hogy a befogadott vemhes anyamacska egy kóbor állat volt-e – védőoltások és parazitamentesítések nélkül – azaz szinte bizonyosan parazitákkal (is) terhelten – vagy a szomszédból, oltási könnyvel átvett, rendezett előéletű példány.
Kutyák és macskák esetében is igen gyakori, kóbor állatok esetében szinte törvényszerű, hogy a született kölykök már méhen belül fertőződtek a bélférgekkel, azaz nemhogy elvileg kizárt lenne, de a gyakorlatban kifejezetten gyakori, hogy a néhány napos kölykök is súlyosfokú endoparazitózisokban szenvednek.
Ezen esetekben, vagy a bélféreg fertőzöttség alapos gyanúja esetén 10-14 napos korban kezdjük a kölykök féreghajtását, és azt 2 hetes rendszerességgel legalább elvégezzük.
Ha állatorvosa megvizsgálhatta az anyamacskát és a 10 napos kölyköket – és mindannyiukat makkegészséges, aggálymentes állapotban látta – úgy teljesen jogosan ajánlhatja akár a 4 hetes korban kezdődő féreghajtást és a 8 hetes korban adandó első védőoltástokat is.