Tisztelt Dr, 5 éves kutyám tegnap reggel hányni kezdett, de előtte napokig kisebb volt az étvágya. Habos, véres tartalmat hányt, a doki azt mondta, ez gyomorfekély, mert bezabálhatott. Tényleg a bezabálás okoz ilyet? Mi lehet még ez? Mivel kezelné, ha tényleg gyomorfekély? Köszönöm!
Sok betegség állhat étvágycsökkenés és véres hányogatás tünetei mögött.
A heveny gyomormegterhelés (bezabálás), és a gyomorfekély is ott van az esélyes jelöltek között. Emellett részemről lehet gyomor (bél) helyzetváltozás, betüremkedés, részleges elzáródás, idegentest, parazitózis, vírusos/bakteriális fertőzések, máj/veseelégtelenség, toxikózis, daganat …. és lehetne még folytatni a sort.
A kutya részletes kivizsgálásával lehetne szűkíteni a kört, majd megtalálni az okot. Ezután érdemes a megoldásokról beszélni. A részletes kivizsgálás alapos fizikális vizsgálatokkal kezdődik, vérlabor , esetleg a hányadék, széklet (van egyáltalán?) vizsgálatát is magában foglalja, hasi ultrahang, kontrasztos röntgen felvételek, gasztroszkópia, de akár egyéb kiegészítő vizsgálatokra is szükséges lehet.
A diagnosztizált (!) gyomorfekélyt egyébként összetett módon az ember gyomorfeklyéhez hasonlóan kezeljük. Egy napok óta étvágytalan, újabban véreset hányó kutya esetében ha akut, vérző gyomorfekély áll a háttérben, úgy a kezelésnek része az intenzív infúziós kezelés, gyógyszerek (antibiotikum, gyulldáscsökkentők, vérzéscsillapító, nyálkahártya nyugttó és bevonó szerek ……), diétás táplálás.