Tisztelt Doktor Úr! Van egy 3 éves kandúr macskánk, 90%ban kint van. Elköltözünk, és nem tudjuk magunkkal vinni, gazdát és lakást is cserél. Két lehetőségünk van, az lenne a kérdésem, melyik az állat szempontjából a jobb ill. a mi szempontunkból a könnyebben megvalósítható. Vagy a szüleimhez tudnánk elvinni lakásba, ők örülnének neki, tudnának is egész nap foglalkozni vele, de kert nincs, lakásban lenne. Gondolom az ivartalanítás fontos, nem tudom hogy a mcsek megszokja-e könnyen a lakást ezek után. A másik megoldás hogy a párom szüleihez visszük, ott kertes ház van, viszont jóval kevesebbet tudnának foglalkozni vele munka miatt, nem tudom hogy oda lehetne-e szoktatni egy új házhoz és új gazdához. Kérem ha tud tanácsot adni, szívesen veszem. Köszönöm előre is. Üdvözlettel: Balázs
Kedves Gazdi!
Megpróbálom, amit kér: melyik a jobb a cicának és a jövendőbeli gazdáinak. A legjobb persze az lenne, ha magukkal mehetne. Ez semmiképpen nem lehetséges?
Ha nem, akkor a cica jelleme szerint fog eldőlni a dolog. Vannak olyan kijáró cicák, akik nagyon emberhez szoknak, fontosabb nekik a játék, a simogatás, a törődés, mint a csatangolás. Ezt Önök tudják megítélni, illetve majd menet közben derül ki.
Első körben a szeretetteljes foglalkozós lakást kellene kipróbálni: de persze ide az ivartalanítás sajnos elengedhetetlen (kijárós macskáknál is melegen ajánlott, már 6-7 hónapos korban), mert a kandúrok a vizeletükkel jelölik ki a felségterületüket, ami ezesetben a lakásra szűkül le. Sajnos nem biztos, hogy ettől azonnal elmúlik a jelölés. A tapasztalat azt mutatja, hogy a korosabb kijáró macskák akkor is jelölnek, ha ivartalanítják őket. Persze ez nem biztos, ki kell próbálni, hiszen minden macska jelleme kicsit más, talán ő ellágyul a sok játéktól, foglalkozástól.
Ha tarthatatlanná válik a helyzet, akkor nincs más hátra, a kertesház marad, de az ivartalanítás, a rendszeres féreghajtás, parazita-mentesítés, oltások a kijáró macskák fertőző megbetegedései ellen nem jó, ha elmaradnak!