Tisztelt Állatorvos! 10 hetes fajtatiszta szuka kuvasz kiskutyám első lába napok óta duzzadt állapotban van. A kutyus bár sántít és alapvetően keveset mozog, majdnem mindig fekszik, de ezt leszámítva vidám és rendesen eszik is. A helyi állatorvos szerint a lapockája eltört és egy műtétet ajánl, ami elég drága (60e Ft.). A kérdésem az lenne (természetesen amennyiben a diagnózis helyes), hogy egy ilyen műtét esetén mennyi a teljes felépülés valószínűsége, illetve mit lehet várni egy ilyen műtéttől. Továbbá – tekintve, hogy a kiskutya életvidám és eszik is – mire lehet számítani műtét nélkül, gondolok itt elsősorban arra, hogy magától megfelelően összeforr -e a törött csont. Esetleg egy ilyen műtétre a későbbiekben – pl. nem megfelelő összeforrás esetén – sor kerülhet -e. Válaszát előre is köszönöm! Egy aggódó gazdi
Kedves Gazdi!
Nehéz helyzetbe hoz, hiszen úgy tűnik, hogy van egy- gondolom röntgen vizsgálat alapján felállított- diagnózis és ez alapján egy kezelési javaslat. Ezt látatlanban nem lehetséges felülbírálni. Ha valamiért nem bízik állatorvosában, vagy drágálja a műtétet, akkor érdemes felkeresni más állatorvosokat- esetleg olyat, aki jártas a kisállat csontsebészetben. Ilyet talál, ha IDE KATTINT!
A felépülés sok minedentől függ- a törés helyétől, méretétől, a műtéti technikától, az utókezeléstől, a kutya egészségi állapotától, sebgyógyulási képességétől, ezért erről a műtétet végző állatorvos tud legjobban felvilágosítást adni.
Általánosságban azonban elmondhatom, hogy a szervezet mindenképpen igyekszik összeforrasztani, ami eltört, műtét nélkül is, viszont ha elmozdult a két csontrész a törés következtében, akkor a teljes mellső láb összes ízülete “elromolhat” később, vagyis deformálódhat a nem megfelelő terheléstől, elfajulhat a porc, ami állandó fájdalmat, sántaságot okozhat. Minél tovább fennáll az állapot, annál inkább. Ezt érdemes mérlegelni, mikor a döntést hozzák.