T. Doktor! Most 13 és fél éves kutyusunknál, bichon havanese május hónapban diagnosztizálták a pajzsmirigy alulműködést. A kutyus hízott, és a szőre is megritkult. A vérvétel eredménye májusban FT4:3,6; T3: 3,62; TSH 0,02. Az orvos L-Thyroxint írt fel, napi kétszer 1,5 tabletta (50 mg-os)2013. szeptemberben a vérvétel eredménye: FT4:3,99; T3: 4,6; TSH: 0,02 alatt. Ekkor az orvos felemelte a gyógyszeradagot 100 mg-os tablettából napi 2×1. Most december elején ismét volt vérvizsgálat, FT4: 4,38; T3: 3,06; TSH 0,02 alatt. Az erdmény után, mivel semmi javulás nem volt, sőt a kutya szőre nagyon kihullott, megkopaszodott, az orvos napi 250 mg-ot (2×125 mg) tanácsolt. Érdeklődök, hogy mikor várható javulás a kutyusunknál a gyógyszer szedésével – május óta szedi, de semmi nem javult. Olvastam arról, hogy a humán gyógyszerek nem úgy szívódnak fel, mint az állatgyógyszerek. A kutyus fáradékony, nehezen mozog, hízott, és a szőre nagyon megritkult. Tisztelettel várom válaszát!
Kedves Gazdi!
Nagyon jól tájékozott, valóban nem úgy szívódnak fel a humán gyógyszerek, mint az állatorvosiak. Ez is okozhatja a terápia hatástalanságát. Nem írta, hogy készültek-e vizsgálatok annak kiderítésére, hogy mi okozza a pajzsmirigy alulműködését.
“A pajzsmirigy alulműködés diagnózisának felállításához fontos a hypothyreosis különböző okainak elkülönítése TRH, TSH stimulációval, a pajzsmirigy szcintigráfiás vizsgálatával, aTg meghatározással, TRH és TSH koncentrációméréssel. Az okok elkülönítése a célzott terápia szempontjából elengedhetetlen. “(Idézet Dr. Thuróczy Julianna endokrinológiai szakrendelésünk vezetőjének cikkéből, mely egészében elolvasható ITT)
Igénybe vehetik endokrinológus állatorvos segítségét, hogy pontosabb diagnózishoz jussanak és kiderüljön miért hatástalan a mostani terápia, illetve a megefelelő állítorvosi gyógyszerhez jussanak.