Kedves Állatorvos, 1,5 éves kutyusunknál most először tapasztaltuk, hogy az egyik füle vélhetően begyulladt cca. 2 napja (fülvakarás, fej rázogatás, de étvágy és játékosság, élénkség rendben). Elvittük ma az állatorvoshoz, valóban csak az egyik füle problémás, a másik tiszta. Az állatorvosnál azt mondták, hogy ez csirke allergia. Kérdésem az lenne, hogy egy egyszeri fülgyulladásból valóban megállapítható-e, hogy csirke allergiáról van szó??? Etetés saját, kifejezetten a számára készülő valóban csirkehús+rizs+s.répa egybe főzött étel. De eddig még nem volt ilyen probléma. Ezenkívül kérdezték, hogy nyaldossa, harapdálja-e a lábát. Időnként valóban ezt megteszi, de nem sűrűn,vagy nem sűrűben, mint más kutya, különösen, hogy az egyik körme 2 hónapja beakadt és leszakadt (állatorvos kezelte), nem csoda, hogy azt valóban ápolgatta a kutyus. Az előtérben, amivel a nappalink egyben van, minden nap bejön a kutyus és több órát velünk tölt, tehát látjuk, ha vmi probléma van. Külön, allergiára utaló más tünetet nem észleltünk eddig. A fültünet megjelenése előtt kivételesen kapott a szokásos étel mellé megmaradt szalámikat 2 alkalommal, ez nem okozhatta a problémát? Ön szerint is egyértelműen csirkeallergia? válaszát előre is köszönöm üdvözlettel
Kedves Gazdi!
A fülgyulladást okozhatja még idegentest, leggyakrabban toklász, amely felsérti a hallójárat érzékeny bőrét, majd elszaporodik rajta parazita (legtöbbször fülrüh), gomba, baktérium. Ezek elszaporodásához gyakran az is elég, ha füredtéskor, játék közben víz kerül a hallójáratba. Néha anatómiai okai vannak a fülgyulladásra való hajlamnak: szűk, hosszú, kanyargós a külső hallójáart, netán szőrök is nőnek benne, amiket renszeresen el kell távolítnai akár állatorvos, akár gyakorlott kutyakozmetkus segítségével. Lelógó fülű fajtáknál gyakran bepállik a fül, ilyenkor érdemes néhe “szellőztetni”.
A visszatérő, makacs fülgyulladások hátterében gyakran áll allergiás hajlam, ami viszketegséggel, más bőrtünetekkel is együttjárhat. Ezért kérdezték, hogy rágja-e magát, vakarózik-e a kutyus, esetleg a szeme, bűzmirigye gyulladt-e.
Ne ijedjenek meg akkor sem, ha allergiáról hallanak, mert ilyenkor nem a csirke-etetésével van a baj, hanem egy genetikailag öröklött érzékenységgel. Az ilyen táplálék allergiák kiküszöbölhetők hypoallergén táp etetésével, sajnos egyelőre még vérteszttel nem mutathatóak ki.
Előfordulhat, hogy csak egy egyszeri fülkezelés, felírt fülcsepp is segít!