Tisztelt Doktornő, Doktor úr! 2,5 éves mopsz lány családtagunkról a közelmúltban a z orvos bal szívkamra nagyobbodást és légcsőbeesést állapított meg röntgen és ekg után. Gyógyszereket is kapott: Spiron 50mg 1×1/2 és Lordestin 5mg 1/2 melyeket 2 hétig kellett szedni és tesztelni, hogy történt-e változás a fuldoklás és légszomj tekintetében a séta alatt. Hát nem igen! Sőt, ilyen melegben, de kb. 20C fokban is 300m séta után kidől! Ölben kell vinni szegényt… Az lenne a kérdésem, hogy a légcső műtét mennyire veszélyes illetve az elég lehet-e vagy szükség lenne más beavatkozásra is? Ez rutinműtétnek számít? Önök végeznek ilyet? Mennyi idő a lábadozás? A hónap végén nyaralni mennénk vele…(június)Jelenleg sajnos sétálni sem tudom vinni, mert kínzásnak tűnik! Mielőbbi válaszukat várva, üdvözlettel: Anikó Lizike gazdija
Az a helyzet, hogy mind a szívelégtelenség, mind a légcsőszűkület esetében a betegség súlyossági fokozataiban Ég és Föld különbség adódhat. A légcsőszűkület esetében ráadásul a helyeződés is nagyon fontos, gyakorlatilag meghatározza, hogy lehet-e műteni, és azt is, hogy milyen műtéti technika alkalmazandó. Hasonló műtéteknél előfordul, hogy az orrcimpákat és a lágy szájpadlást is korrigálni érdemes – és csak ez az összetett műtet nyújt kielégítő eredményt. A műtét tervezéséhez nem kizárt, hogy további vizsgálatok (endoszkópia, esetleg CT) valamint a szívbetegség pontosabb megállapítása (labor, doppler ultrahang ..) is szükséges.
Én az elváltozások súlyossága mellett azzal sem vagyok tisztában, hogy nem elhízott-e a Lizi. Amennyiben igen, úgy jól kivitelezett fogyasztása is sokat segíthet tünetei enyhítésében, szerencsés esetben akár a műtéti megoldást is el lehet kerülni. Beszélje meg mindezeket kezelőorvosával és közösen döntsenek a Lizi érdekében.