Májusban hoztunk egy mentett kutyát, aki 10 éves elmúlt. Akkor is már nehézkesen kelt fel, de amikor/bejáródott/utána könnyen futkorászott. Kb 2 hete egyre bágyadtabb lett és alig akart mozogni, a szeme is gyulladt lett, már előtte, de azt folyamatosan kezeltem, ami azóta elmúlt. Múlt héten elvittem dr-hez, aki azt mondta ízületi gyulladása van, kapott 2 szurit és 6-napra antibiotikumot is és egy gyógyszert, ami 14 napig hat. Azóta sokkal jobban van, szaladgál, éber stb. Szeretnék vérvizsgálatot csináltatni, hogy a lyme-kórt kizárjuk és teljes vérképet. érdemes-e,vagy csak koránál fogva az ízületek kopásáról lehet szó.
Kedves Gazdi!
Nagyon nagy szerencséje van ennek a mentett kutyusnak, hogy a gazdája ilyen gondoskodó!
Örömmel hallom, hogy a kezeléstől máris jobban van. Ha netán visszatárnek a tünetek, akkor valóban érdemes tovább is vizsgálni.
Vizsgálat nélkül természetesen nem lehet diagnózist felállítani, a tünetek alalpján (nehezen kel fel, ha bejáratódnak, már jübb) egy időskori porckopás, artrózis tűnik valószínűnek, ami járhat ízületgyulladással is. Legjobb lenne a csontokhoz, ízületekhez jól értő ortopédiában jártas állatorvoshoz vinni a kutyát. (ITT talál ilyet.)
Az ízületi megbetegedéseken kívül más is okozhat fáradékonyságot, bágyadtságot. Ha nincs ivartalanítva, akkor akár a méhével, petefészkével is lehet baj, a petefészek ciszta, méhgyulladás kizárására ultrahangos vizsgálat a legalkalmasabb.
A vérkép jó ötlet, idősebb korban lehet félévente- évente szűrővizsgálatot végeztetni idősebb korban.
A Lyme-kórt kizárni sajnos nem olyan könyű. Egy vérvizsgálatból lehetetlen megmondani, hogy Lyme-kór okozza-e a tüneteket. Erről ITT olvashat.
Ha jobban lesz, és nem térnek vissza a tünetek, akkor “csak” az idős állatoknak járó gondoskodás is sokat javíthat az állapotán: meleg, puha fekhely, lehetőleg fűtött helyen a hidegben, rendszeres, nem megerőltető séta, jó, teljes táplálék, megfelelő kondíció (elhízás elkerülése), tiszta víz, és sok-sok szeretet, simogatás!