Tisztelt Doktornő! 8 éves középtestű kutyusom T4 értéke másfél hónappal ezelőtt 12,6 lett, akkor TSH-t nem vizsgáltunk. Elkezdte szedni a Leventa cseppeket. A tegnapi ellenőrző labor során a T4 16,8-ra emelkedett (normál érték 20-50), viszont az orvos is furcsállotta, hogy a TSH ezzel párhuzamosan szintén nagyon alacsony (0,14). Mindenhol azt olvasom, hogy az alacsony TSH túlműködést jelent, az alacsony T4 viszont alulműködést. Ennek alapján meg vagyok ijedve, hogy jót teszek-e a csepp dózis emelésével (ezt ajánlotta az orvos), mert a kutya közben nemhogy lassú lenne (amint az alulműködésnél jellemző), hanem egyenesen hiperaktívvá vált, szinte kezelhetetlen. Nem tudom, valamilyen egyéb betegség okozhatja-e a T4 és a TSH ilyen (ellentétes) mozgását? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Az endokrin eltérések felismerése bizony sokszor nem egyszerű.
A pajzsmirigy működése alapvetően befolyásolja az anyagcsere folyamatokat. Az agyalapi mirigyben termelődő TSH irányítja (fokozza vagy csökkenti) a pajzsmirigy hormontermelését, ami legnagyobb részben a biológiailag inaktív thyroxin (T4). A megtermelődött T4 a keringéssel jut a májba (és más szervekbe), ahol a biológiailag aktív T3-á alakul. A T4 illetve T3 koncentráció változása visszahat a TSH termelésre, így szabályozza a szervezet a saját endokrin működését. A többlépcsős folyamat bármely szintjén támad zavar pl. a kevés vagy sok a jód a T4 szintézishez, máj, veseműködés zavar áll fenn, vagy a pajzsmirigy daganata, alul vagy túlműködése alakul ki, az mind befolyásolja a mérhető értékeket és a megtermelődő/beadott hormon hatékonyságát.
A leírtak alapján részletes endokrin kivizsgálás javasolt, mert egyéb értékek ismerete nélkül a leletek alapján nem bírálható el a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése.