Tisztelt Doktor Nő/Úr !
Augusztusban veszítettük el 10 hetes Labi kölykünket, kimutatott Parvo-vírus miatt. Hosszú gyötrődés után a férjemmel úgy döntöttünk, hogy jövőre szeretnénk kiskutyát, csakis a Magyar Labrador Szövetséghez tartozó neves kennelek egyikéből, nem úgy, mint előtte, hogy privát tenyésztőtől hoznànk. Már felvettük a kapcsolatot , és 2021-es tavaszi vagy őszi alomba talán beleférünk.
> A kérdésem az lenne, hogy mi kimondottan Parvo-vírus ölő szerrel ( Parvo- virucide) a lakást már teljesen átfertőtlenítettük és folyamatosan ezt meg is tesszük, de sajnos az udvart, a füvet nem tudjuk, mivel van egy 6 és fél éves Labink. Ennyi idő múlva ha tavasszal esetleg tél végén érkezik a kiskutya, 2 db oltással, 9 hetesen hozhatjuk majd el, veszélyt jelent még rá a vírus?
> Mit tehetünk esetleg, hogy mégegyszer így ne járjunk?
> A válaszát előre is köszönjük!
Magyar Viktor, Magyarné Béldi Réka
Nagyon sajnálom a korábbi történetet a kölyök labival.
Leírása alapján a szokásosnál jóval többet tettek azért, hogy a helyszín, a közvetlen környezet vírusmentesítése megtörténjen. Ugyan a parvó vírusok közismerten ellenállóak beszáradt váladékokban, de a leírtak szerinti takarítások és fertőtlenítések nagy valószínűséggel kiirtották a tragédiát okozó vírustörzset, vagy legalábbis olyan szintre gyérítették és gyengítették az esetleg jelenlévő törzset, hogy a felnőtt, jól vakcinázott egyedre, és a majdani szintén jól vakcinázott kölyökre nem jelenthet komoly veszélyt.
A felkészült tenyésztő állatorvosával pontosan tisztában van azzal, hogy a védőoltások beadása mellett a kölykök rendszeres parazitamentesítése, és egyéb betegségektől való mentessége is alapvető ahhoz, hogy magas ellenanyagszint alakulhasson ki a parvóvírus fertőzés ellen (is).
Érzésem szerint mindent megtettek ill. meg fognak tenni a következő kölyök védelme érdekében. Önökkel és állatorvosukkal együtt remélem, hogy mindez elegendő lesz, mert sajnos a “tutti biztos” azaz 100%-os biztonság parvó ügyben sem létezik. Az otthoni tiszta környezet mellett a séták, kirándulások jelentik a legnagyobb veszélyt, és, ha a gazdi a külső környezetből tudta nélkül “hazahozza” ragályfogó tárgyakon (cipő, felső ruházat, doboz, zacskó …) a vírus partikulumokat. Remélem azonban, hogy áldozatvállalásuk, gondosságuk megvédi a következő kölyköt a fertőződéstől.