1 éves kutya toroknál nagy nyálciszta, önök hogyan kezelik?
A fiatal, nagytestű kutya még relatíve rövid ideje szenved a nyálmirigy gyulladásban.
Érdemes gyulladáscsökkentő és antibiotikumos kezeléssel próbálkozni, de ez önmagában szinte soha nem oldja meg a problémát.
Ha a nyálmirigyre helyezett külső nyomással nagymértékben üríthető a gyulladásos nyál a szájüreg felé, úgy azt is érdemes naponta többszer elvégezni. Ha ez nem működik, úgy (narkózisban) a szájüreg felől érdemes kanült felvezetni a nyálmirigy üregébe, lebocsátani a tartalmát, többszörösen kimosni az üreget, acetylcysteinnel kezelni helyileg.
Ha nem lehet kanült felvezetni a nyálmirigybe, az nagymértékben csökkenti a gyógyulás esélyeit. Ezesetben (szintén narkózisban) vastag tűvel bőrön át is érdemes lehet pungálni a nyálmirigyet, a gyulladásos tartalmat leszívni, átmosni, helyileg kezelni ….
A makacs, nehezen kezelhető, visszatérő nyálmirigy gyulladások sem ritkák sajnos. Ezesetben a nyálmirigy teljes műtéti eltávolítása hozhat végleges megoldást. Mi sajnos sokszor már csak ezzel az utolsó megoldással tudunk élni a hosszú hónapok (évek) óta fennálló, idült, elmeszesedett, véglegesen eltömődött, sok tucatszor pungált, menthetetlen nyálmirigyek esetében. Remélhetőleg ez az 1-2 hete fennálló, még nem kezelt eset nem ilyen lesz.
Fontos azonban, hogy ne várjanak azonnali végleges megoldást, ne veszítsék el a türelmüket, bizalmukat állatorvosuk felé, ha nincs azonnali siker.