Tisztelt Doktornő, Doktor úr,
kérem segítsenek milyen a megfelelő táplálék a kutyáknak? Mostanában nagyon sok száraztáp gabonamentes, gluténmentes, “ancestral grain” – ezt nem tudom magyarra fordítani. Ezek valóban annyira egészségesek?
Egy külföldi állatorvos fórumon, az állatorvosok óvnak a gabonamentes ételtől, mert szívbetegséget okozhat.
Mi az igazság?
Köszönöm a választ!
Az “ancestral, vagy ancient grains” kifejezés az ősi gabonákat, magvakat jelenti, amelyek sok évszázada, némelyikük több évezrede volt tápláléka embernek, állatnak, mígnem néhány évtizede ezeket egyre növekvő arányban kiszorították a modern, bőtermő, nagyüzemi gabonafajták. Az “ősi gabonák, magvak” kevesebbet teremnek, ezáltal jobb beltartalmi mutatókkal rendelkeznek, kevésbé érzékenyek, ezért nem kell termesztésükhöz annyi kemikália, mint a nagy terméshozamú, sokszor hybrid, néha akár génmódosított modern gabonák termesztéséhez. A hosszú idő alatt az emésztésükhöz elméletileg jobban alkalmazkodott az emberek és állatok gyomor-bélrendszere. A marketing szereti használni ezt a kifejezést.
A gabonatartalmú kutya (macska) tápok ellen a nehezen emészthető keményítő és az arra érzékeny húsevőknek problémát jelentő glutén, valamint az esetleges mikotoxin szennyezettség is szólhat. Az FDA valóban már 2018-ban kiadott egy jelentést arról, hogy egyes kutyafajtákban a gabonamentes tápok, étrend megnövelheti a DCM (dilatációs cardiomyopathia) esélyét. Minthogy azonban gabonamentes táp és étrend is sokféle összetételben és minőségben elérhető, én úgy gondolom, hogy a gabonamentes kutya(macska) etetés is lehet indokolt és ésszerű, mint ahogyan a jó minőségű gabonatartalmú tápok etetésével is elképzelhető lehet egészséges, hosszú életű kutya(macska) tartás.
Ahogyan az emberek táplálkozása esetében, úgy a kutya-macska etetésében is érdemes lehet a trendek, divatok, napi hírek követésével szemben a józan ész alapján dönteni. A mindent eldöntő igazságot én ebben a kérdésben sem ismerem, nem is gondolom, hogy egy állatorvos válaszol rovatból meg lehetne ismerni azt, de ha a “divat diétákat” sikerül felismerni és elkerülni, úgy szerintem ember és állat egyaránt egészségesebb életet élhet.